Ana sayfa Editörden Mahçupyan’dan kararsızlara: Elimizi vicdanımıza koyup düşününce o kadar zor değil

Mahçupyan’dan kararsızlara: Elimizi vicdanımıza koyup düşününce o kadar zor değil

PAYLAŞ

Karar Yazarı Etyen Mahçuptan Yeni Anayasa teklifi için, “Onaylanması pek de mümkün olmayan bir tasarı” ifadelerini kullandı. Taslağın onaylanması durumunda Cumhurbaşkanı ve TBMM ilişkisinin aksayacak olası yönlerine değinen Mahçupyan kararsızlar için ise, “Bazılarımızın kararsız kalması doğal… Ama elimizi vicdanımıza koyup düşününce belki de doğru tutum almak o kadar zor değildir.” dedi.

Mahçupyan’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Cumhurbaşkanı OHAL ilan edebiliyor ve o zaman siyasetin alanını daraltıcı KHK’lar da çıkartabiliyor. Böyle bir dönemde buna ihtiyaç var denebilir. Ama Meclisin bunu onaylama ihtimalinin yüksekliğini düşünürsek sürekli OHAL altında yaşamayı da kabullenmek durumundayız demektir. Ayrıca Meclis OHAL kararını iptal etse bile cumhurbaşkanı yeniden ilan edebilir. İş Anayasa Mahkemesi’ne gittiği zaman ise, üyelerinin çoğu cumhurbaşkanı tarafından seçilme durumunda olan bu mahkemenin nasıl davranacağını bilemeyiz. Üstelik mahkemenin kararı geriye işlemeyeceği için OHAL sırasındaki KHK’ların sonuçları da baki kalacaktır…

***

Demek ki tek tek düşünüldüğünde her biri nispeten kabul edilebilir olan ama bir araya geldiklerinde ve somut durum dikkate alındığında onaylanması pek de mümkün olmayan bir tasarı ile karşı karşıyayız… Bazılarımızın kararsız kalması doğal… Ama elimizi vicdanımıza koyup düşününce belki de doğru tutum almak o kadar zor değildir.

Yazının tamamı için…