Ana sayfa Sürmanşet Mahkeme Başkanı’ndan Yılmazer’e: Ne olursa olsun beddua ettiğiniz kişi bu ülkenin cumhurbaşkanı

Mahkeme Başkanı’ndan Yılmazer’e: Ne olursa olsun beddua ettiğiniz kişi bu ülkenin cumhurbaşkanı

PAYLAŞ

Yeniden görülen Hrant Dink davasının 11. celsesi üçüncü duruşması bugün (9 Ocak) görüldü. Duruşmada, cinayet sırasında İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü, cinayet sonrasındaysa İstanbul İstihbarat Şube Müdürü olan Ali Fuat Yılmazer savunmasını yaptı. Emniyet İstihbarat Dairesi eski Başkanı Engin Dinç’i suçlayan Ali Fuat Yılmazer “Trabzon cinayet bilgisini alıyor ama ildeki ilgili hiçbir yere aktarmıyor. Oysa Engin Dinç’in öncelikli görevi buydu” dedi.

MAHKEME BAŞKANI’NDAN ‘BEDDUA’ UYARISI

Yılmazer, Salı günü savunmasının sonunda “Başbakan ‘Oda TV’ye de bir bakın’ dedi. Bakmaz olsaydık. Nedim Şener ve Ahmet Şık ile ilgili hiçbir çalışma yapmadım. Bir tek telefon dinlemem bile yok. Organize şube yapmış operasyonu. Soruşturmayı yürüten Zekeriya Öz. Onları alsanıza. Onlar görevine devam ediyor. Hem talimat verip hem arkasında durmayanların Allah bin belasını versin” demişti.

Mahkeme Başkanı bugün duruşma başlamadan Yılmazer’i uyardı, “Devlet terbiyesi almış insansınız. Beddua etmeniz hoş değil. Ne olursa olsun beddua ettiğiniz kişi bu ülkenin cumhurbaşkanı” dedi. Yılmazer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a dönük konuşmadığını söyledi. Mahkeme Başkanı ise “Kim olursa olsun beddua etmeyin” dedi.

DİNÇ VE TUNCEL ARASINDA ÖRGÜTSEL BAĞLANTI VAR’

Yılmazer, savunmasında Daire Başkanlığı’nın herhangi biriyle ilgili koruma tedbiri aldırması gibi bir uygulamanın mevzuatta yer almadığını söyledi. Yılmazer, savunmasının devamında iddianameye dönük eleştirilerini sürdürerek, “Bir varsayımdan dolayı tutukluyum” dedi.

İstihbarat mevzuatları ve çalışma usullerine ilişkin Yılmazer, “İstihbarat Daire Başkanlığı’na yüklenecek suç yoktur” dedi.

Yılmazer, savunmasını devamında, “Erhan Tuncel hedef haline gelmiş ama arşivde hakkında bilgi yok. Çünkü proje onun üstüne kurulmuş. Erhan Tuncel’in gerçek adı bizim hiçbir belgemizde geçmez. Mehmet Kurt adıyla geçer. 10 Nolu f4 yazılacağına, Trabzon’da bir operasyon niye yapılmamış? Engin Dinç niye istememiş bunu? Engin Dinç istihbarat başkanı oldu. Bir tane olay önlenemedi. Adli operasyon istihbarat faaliyeti değildir. Evrakları okuduğum zaman bu cinayeti bu grubun işlediği çok makul geldi bana ama İstanbul’a makul gelmemiş bu. Fail mi arıyorsunuz? İstanbul İstihbarat Müdürü Ahmet İlhan Güler faildir. Somut fiilleri var çünkü. Engin Dinç bu cinayet organizasyonunun çok önemli bir adamıdır. Bu belgeler onu gösteriyor. 2 yıl deneme süresinde kalmış. Jandarma ilişkisinin bilinmediği düşünülemez. Tuncel yardımcı eleman yapılamazdı. Biz ajanımızın kimliğini asla deşifre edemeyiz. Ettiğimizde hayatı tehlikeye girer. Elemanla emniyette buluşulamaz. Tuncel emniyetten çıkmıyor. Engin Dinç ile Erhan Tuncel arasında örgütsel bağlantı var. Ama bu karartılmaya çalışılıyor. 11 nolu f3 ekindeki f4 raporunun imha edildiğini Engin Dinç iddia ediyor. Oysa böyle bir rapor gerçekte yok” dedi.