Connect with us

Sürmanşet

Mahkeme Başkanı’ndan Yılmazer’e: Ne olursa olsun beddua ettiğiniz kişi bu ülkenin cumhurbaşkanı

Published

on

Yeniden görülen Hrant Dink davasının 11. celsesi üçüncü duruşması bugün (9 Ocak) görüldü. Duruşmada, cinayet sırasında İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü, cinayet sonrasındaysa İstanbul İstihbarat Şube Müdürü olan Ali Fuat Yılmazer savunmasını yaptı. Emniyet İstihbarat Dairesi eski Başkanı Engin Dinç’i suçlayan Ali Fuat Yılmazer “Trabzon cinayet bilgisini alıyor ama ildeki ilgili hiçbir yere aktarmıyor. Oysa Engin Dinç’in öncelikli görevi buydu” dedi.

MAHKEME BAŞKANI’NDAN ‘BEDDUA’ UYARISI

Yılmazer, Salı günü savunmasının sonunda “Başbakan ‘Oda TV’ye de bir bakın’ dedi. Bakmaz olsaydık. Nedim Şener ve Ahmet Şık ile ilgili hiçbir çalışma yapmadım. Bir tek telefon dinlemem bile yok. Organize şube yapmış operasyonu. Soruşturmayı yürüten Zekeriya Öz. Onları alsanıza. Onlar görevine devam ediyor. Hem talimat verip hem arkasında durmayanların Allah bin belasını versin” demişti.

Mahkeme Başkanı bugün duruşma başlamadan Yılmazer’i uyardı, “Devlet terbiyesi almış insansınız. Beddua etmeniz hoş değil. Ne olursa olsun beddua ettiğiniz kişi bu ülkenin cumhurbaşkanı” dedi. Yılmazer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a dönük konuşmadığını söyledi. Mahkeme Başkanı ise “Kim olursa olsun beddua etmeyin” dedi.

DİNÇ VE TUNCEL ARASINDA ÖRGÜTSEL BAĞLANTI VAR’

Yılmazer, savunmasında Daire Başkanlığı’nın herhangi biriyle ilgili koruma tedbiri aldırması gibi bir uygulamanın mevzuatta yer almadığını söyledi. Yılmazer, savunmasının devamında iddianameye dönük eleştirilerini sürdürerek, “Bir varsayımdan dolayı tutukluyum” dedi.

İstihbarat mevzuatları ve çalışma usullerine ilişkin Yılmazer, “İstihbarat Daire Başkanlığı’na yüklenecek suç yoktur” dedi.

Yılmazer, savunmasını devamında, “Erhan Tuncel hedef haline gelmiş ama arşivde hakkında bilgi yok. Çünkü proje onun üstüne kurulmuş. Erhan Tuncel’in gerçek adı bizim hiçbir belgemizde geçmez. Mehmet Kurt adıyla geçer. 10 Nolu f4 yazılacağına, Trabzon’da bir operasyon niye yapılmamış? Engin Dinç niye istememiş bunu? Engin Dinç istihbarat başkanı oldu. Bir tane olay önlenemedi. Adli operasyon istihbarat faaliyeti değildir. Evrakları okuduğum zaman bu cinayeti bu grubun işlediği çok makul geldi bana ama İstanbul’a makul gelmemiş bu. Fail mi arıyorsunuz? İstanbul İstihbarat Müdürü Ahmet İlhan Güler faildir. Somut fiilleri var çünkü. Engin Dinç bu cinayet organizasyonunun çok önemli bir adamıdır. Bu belgeler onu gösteriyor. 2 yıl deneme süresinde kalmış. Jandarma ilişkisinin bilinmediği düşünülemez. Tuncel yardımcı eleman yapılamazdı. Biz ajanımızın kimliğini asla deşifre edemeyiz. Ettiğimizde hayatı tehlikeye girer. Elemanla emniyette buluşulamaz. Tuncel emniyetten çıkmıyor. Engin Dinç ile Erhan Tuncel arasında örgütsel bağlantı var. Ama bu karartılmaya çalışılıyor. 11 nolu f3 ekindeki f4 raporunun imha edildiğini Engin Dinç iddia ediyor. Oysa böyle bir rapor gerçekte yok” dedi.

Continue Reading

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar