Ana sayfa Sürmanşet Mahkeme, Zarrab’ın Erdoğan’la görüşen yeni avukatlarını araştıracak

Mahkeme, Zarrab’ın Erdoğan’la görüşen yeni avukatlarını araştıracak

PAYLAŞ

Savcılık, eski New York Belediye Başkanı Rudolph Giuliani ve eski Adalet Bakanı Michael Mukasey’in Zarrab’ın savunma ekibine alınmasına ‘menfaat çatışması’ gerekçesiyle itiraz etmişti. Reuters’ın haberine göre, New York’ta Salı günü yapılan duruşmada Yargıç Richard Berman savcılığın itirazı sonrası inceleme başlatılması ve bu ayın sonunda yeni bir duruşma yapılmasına karar verdi.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre Zarrab’ın diğer avukatlarından Benjamin Brafman duruşmada söz alarak, Guiliani ve Mukasey’in Zarrab’ın davası için mahkemeye çıkmayacağını, bu avukatların sadece davaya ilişkin “diplomatik çözüm” arayışında olduklarını ifade etti. Reuters’ın haberinde, iki avukatın 24 Şubat’ta “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmek için Türkiye’ye geldikleri” bildirildi.

Guiliani ve Mukasey’in, ABD Başkanı Donald Trump’a yakın olduğu belirtiliyor. Trump 12 Mart’ta, Zarrab aleyhindeki iddianameyi hazırlayan New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara’yı görevden almıştı. Zarrab’ın avukatı Brafman, Türkiye ziyareti öncesinde Giuliani’nin dönemin başsavcısı Bharara’ya seyahat öncesinde bilgi verdiğini söyledi. Brafman, kimsenin iki avukatın davadaki rolünü “saklamaya çalışmadığını” belirtti. Brafman, “Açıkça konuşmak gerekirse bu, hükümeti ilgilendirmez” dedi. Yargıç Berman da Brafman’a, görülecek duruşmanın “şüphesiz olarak mahkemeyi ilgilendirdiği” yanıtını verdi.