Ana sayfa Manşet Mahkemeyi inandıramadı “Ben ölmedim”

Mahkemeyi inandıramadı “Ben ölmedim”

25 yıl Türkiye’de çalıştıktan sonra memleketi Romanya’ya dönen Constantin Reliu, hakimi yaşadığına ikna edemedi. 

PAYLAŞ

Mahkeme, iki yıl önce eşi tarafından ‘öldü’ beyanıyla nüfustan düşürülen Reliu’nun talebini, itiraz süresini kaçırdığı için reddetti. Parasızlık ve çeşitli sağlık problemleriyle boğuşan Reliu, ‘’Yaşayan bir ölüyüm’’ sözleriyle isyan ediyor.

Aziz Nesin’in ‘’Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz’’ eserindeki hikayenin çok benzeri Romanya’da yaşanıyor. Ülkenin en fakir şehri Vaslui doğumlu Constantin Reliu, komünizmin çöküşü sonrası, birçok hemşehrisi gibi İstanbul’un yolunu tutmuş.

1992 yılından itibaren lokanta ve otellerin mutfağında çalışmaya başlamış. Yıllar içinde eşiyle yaşadığı anlaşmazlık yüzünden memleketiyle irtibatını azaltmış.

Son kez 1999’da eşiyle telefonda konuşan Reliu, bir daha kimseyi aramamış.

Türkiye’de 25 yılı aşkın kaçak çalışma hayatı, geçtiğimiz aylarda Türk polisine yakalanmasıyla son buldu. Sınır dışı edilen Reliu’nun pasaport süresi çoktan bitmişti.

 
Constantin Reliu’nun süresi çoktan biten Romen pasaportu
————————–

Romanya’nın İstanbul başkonsolosluğundan seyahat belgesi aldı. Başına geleceklerden habersiz 3 Ocak 2018 günü Bükreş Otopeni Havaalanı’ndan ülkeye giriş yaptı.


Constantin Reliu’nun Türkiye’den çıkarken aldığı Romen seyahat belgesi
—————————-
Ancak kayıtlarda Constantin Reliu ‘ölü’ olarak geçiyordu. Birkaç saatlik beklemeden sonra, ülkeye girişi onaylandı ve memleketinin yolunu tuttu.

Barlad’daki evine gitti. Fakat evine giremedi, çünkü anahtarı değiştirilmişti. 

Geceyi bir otelde geçirdi, ertesi günden itibaren gerçeklerin peşine düştü. Ancak ilk duyduğu onu şok etmeye yetti.

YAŞAYAN BİR ÖLÜ

Eşi, iki şahit tutarak kendisi hakkında “1999 depreminde İstanbul’da öldüğü, bir daha kendisinden haber alınamadığı’’ şeklinde beyan vermiş ve Constantin Reliu’yu nüfustan düşürtmüş. Üstelik başka bir adamla evlenip Barlad’dan taşınmış.

3 Ocak’tan bu yana yaşlı adam, yaşadığını ispat etmenin derdinde. Vaslui mahkemesi, eşinin beyanına itiraz süresinin çoktan geçtiğini belirterek Constantin Reliu’nun talebini reddetti.