Ana sayfa Dünya Mahmud Abbas: İsrail ile tüm resmi temasları askıya aldık

Mahmud Abbas: İsrail ile tüm resmi temasları askıya aldık

PAYLAŞ

Abbas’ın açıklaması Cuma günü El Aksa Cami önünde yeni güvenlik önlemlerine yönelik protesto sırasında 3 Filistinlinin hayatını kaybetmesinin ardından geldi. Abbas televizyondan yayımlanan kısa konuşmasında “Mescid-i Aksa’daki yeni güvenlik tedbirleri kaldırılana ve (cami kısmı) olduğu gibi korunana kadar İsrail tarafıyla bütün seviyelerde tüm temasın askıya alınacağını ilan ediyorum” dedi.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Abbas İsrail’in aldığı önlemlerin “El Aksa Cami’nin kontrolünü ele geçirmek için yalan bir şekilde güvenlik önlemi olarak sunulduğunu” söyledi.

14 Temmuz’da Kudüs’teki Mescid-i Aksa yakınlarında 2 polisin öldürülmesinin ardından İsrail cami avlusuna metal dedektörler yerleştirmiş, Filistinliler alınan yeni güvenlik önlemlerine karşı çıkmıştı.

Cuma günü çıkan olaylarda 3 Filistinli öldü

İsrail Cuma günü 14 Temmuz’dan beri camide kılınmasına izin verdiği ilk cuma namazına 50 yaşın altındaki erkekleri almadı. İsrail’in önlemlerini protesto eden Filistinliler ile polis arasında çatışma çıktı. Polis, Filistinlilere karşı göz yaşartıcı gaz kullandı. Olaylarda 3 Filistinlinin hayatını kaybetmesinin yanı sıra yüzlerce kişi de yaralandı. İsrail’in yaklaşık 3 bin polisle bölgede güvenlik noktaları oluşturmuş, Filistinli liderler, bugünü “Öfke Günü” ilan etmişlerdi. Aslanlı Kapı bölgesinde durdurulan ve Eski Kent bölgesine alınmayan bazı Filistinliler ise Cuma namazını cami yakınlarında kurulan güvenlik noktası çevresinde kıldı.