Ana sayfa Dünya Mandela’nın avukatı Essa Moosa hayatını kaybetti

Mandela’nın avukatı Essa Moosa hayatını kaybetti

PAYLAŞ

Güney Afrika’da ırkçı apartheid rejiminin sona ermesinde öncü rolü oynayan Nelson Mandela’nın avukatı Essa Moosa yaşamını yitirdi. Moosa, 81 yaşındaydı.

Essa Moosa, 1962 yılında ırkçı Apartheid rejimi tarafından “Ömür boyu hapis” cezası verilen, 27 yıl Robben Adası’nda hücrede tek başına kalan Afrika Ulusal Kongresi (ANC) Lideri Nelson Mandela’nın avukatlığını yapmıştı.

Essa Moosa, Güney Afrika’daki müzakerelerin ve Mandela’nın rolünün bir benzerinin Türkiye’de de Kürt sorunu ve Abdullah Öcalan için uygulanabileceğini vurguluyordu.

Moosa, Uluslararası Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin üyesiydi ve geçtiğimiz yıl Öcalan’la görüşmek için Türkiye’ye gelen 11 kişilik Uluslararası Barış Delegasyonu heyetinin başkanlığını yapmıştı.

DBP’DEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), yaşamını yitiren Essa Moosa için başsağlığı mesajı yayımladı. Moosa’nın ilkeli mücadelesiyle ırk ayrımcılığına dayalı bütün sistemlerin karşısında dik durmayı başardığının altı çizilen açıklamada, şöyle denildi: “Irkçılık, ayrımcılık, tahakküm ve sömürüye karşı özgürlük ve eşitlik mücadelesini veren, büyük barış mimarı Nelson Mandela’nın ideolojisinin sonuna kadar savunuculuğunu yapmış, her zaman kürt özgürlük mücadelesiyle dayanışma içerisinde olmuştur. Hatırası, tüm dünyada olduğu gibi Kürtlerin, yürütmüş olduğu onurlu mücadelede de yaşayacaktır. Ailesi, Güney Afrika halkları ve tüm dünya halklarına başsağlığı diliyoruz.”