Ana sayfa Spor Maradona hayatını kaybetti

Maradona hayatını kaybetti

PAYLAŞ
MEXICO CITY, MEXICO - JUNE 29: Diego Maradona of Argentina holds the World Cup trophy after defeating West Germany 3-2 during the 1986 FIFA World Cup Final match at the Azteca Stadium on June 29, 1986 in Mexico City, Mexico. (Photo by Archivo El Grafico/Getty Images)

Efsane futbolcu Diego Maradona, 60 yaşında kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti

Maradona’nın hayatı

1986 Dünya Kupası’nda ‘Tanrı’nın eli’ efsanesi nasıl oldu?

1986 Dünya Kupası, Arjantinli futbolcu Diego Armando Maradona’nın yıldızlaştığı kupa olarak tarihe geçti.

Arjantin’in Dünya Kupası’nı kazanmasında önemli rol oynayan Maradona, 7 maçta attığı 5 golle, takımının en golcü futbolcusu olarak da dikkati çekti.

Meksika’daki Dünya Kupası’na damgasını vuran olay Maradona’nın, İngiltere’ye eliyle attığı goldü.

Arjantin ile İngiltere arasında oynanan ve Güney Amerika temsilcisinin 2-1 kazandığı maçta, Maradona takımının 2 golüne de imza attı.

Maradona, Azteca Stadı’nda 114 bin 580 kişinin izlediği maçta İngiliz kaleci Shilton’ı eliyle attığı golle mağlup ederken, Tunuslu hakem Ali Bennaceur orta sahayı gösterdi. İngiliz futbolcuların itirazlarına rağmen hakemin kararı değişmezken, Maradona, daha sonra verdiği röportajda bu gol için “Tanrı’nın eli” ifadesini kullandı.

Arjantinli futbolcunun aynı maçta orta sahadan aldığı topla İngilizleri çalımlayıp attığı gol de kupa tarihinin en güzel golleri arasında gösterildi.