Ana sayfa Magazin Marilyn Monroe’nun gizli hamileliği 60 yıl sonra ortaya çıktı

Marilyn Monroe’nun gizli hamileliği 60 yıl sonra ortaya çıktı

PAYLAŞ

Çalkantılı yaşantısıyla bilinen Monroe’nin karnındaki şişkinliğin açıkça belli olduğu fotoğraflar, en yakın sırdaşlarından biri olan Frieda Hull tarafından yıllarca saklandı. Ta ki Hull, hayata gözlerini yumup ondan miras kalan bu gizli fotoğraflar geçtiğimiz yıl açık artırmada satılana kadar.

Daily Mail’in özel haberine göre, fotoğrafları ilginç kılan bir diğer yanı ise, Monroe’nun arkadaşı Hull’un sadece bu fotoğrafları bir sır gibi saklaması değil. Söz konusu fotoğraflar, Monroe’nun şimdiye kadar kamuoyundan saklanan hamileliğini göstermekle kalmıyor, fotoğrafların sahibi aynı zamanda bebeğin gerçek babasının kim olduğunu da ortaya koyuyor. İddiaya göre Monroe’nun bu gizlenen hamileliğinde karnında taşıdığı bebeğin babası o zamanlar evli olduğu kocası Arthur Miller değil, Let’s Make Love (Hadi Sevişelim) adlı filminde başrolü paylaştığı Fransız artist Ysev Montand.

Monroe’nun yakın arkadaşlarından olan ve 2014’te ölen Frieda Hull’dan geriye kalan mirasın bir kısmı geçen yıl açık artırma ile satıldı. Satılan eşyalar arasında Monroe’nun daha önce hiç yayınlanmamış ve hamileyken çekilmiş fotoğrafları ortaya çıktı.

Monroe hayranlarının oluşturduğu Monroe Six adlı bir fan grubunun üyesi olan Hull, adım adım ünlü sarışın yıldızı takip ediyordu. Kısa sürede kendisiyle arkadaş olan Hull, söz konusu fotoğrafları da bu dostluğu sayesinde çekti.

Söz konusu fotoğraflar, Marilyn 34 yaşındayken, 1960 yılı Temmuz ayında New York’ta çekildi. Monroe, The Misfits isimli filmi için Fox Stüdyoları’nda kostüm ve saç denemesi yaptıktan sonra çıkışta Hull’a bu pozları verdi. Hull, toplam 6 adet olan bu fotoğraflara ölene kadar sakladığı sırra ithafen “hamile dialar” adını verdi. Fotoğraflarla birlikte sakladığı bir diğer sır ise bebeğin babasının kimliğiydi. 8 Temmuz’da çekilen bu fotoğraflarda Monroe’nun hamile olduğu, şişkin karnından açıkça belli oluyor.

Aynı yıl Şubat ayında Marilyn ve o dönemde bir başkası ile evli olan Yves Montand, birlikte başrol oynadıkları Let’s Make Love isimli filmin çekimlerine başladı. İkili arasında setlerde başlayan yakınlaşma, kısa bir sürede gizli ilişkiye dönüştü.

İddialara göre Monroe ve kocası Arthur Miller ile Montand ve karısı Simone Signoret, Beverly Hills Oteli’nde birbirine yakın dairelerde kalıyorlardı. İkisinin de yaşadığı mutsuz evlilik, eşlerinin Los Angeles’ta şehir dışında olduğu bir sırada birlikte olmalarının kapısını araladı.

Arthur Miller, bu gizli ilişkiyi Mayıs ayında öğrenmiş ve Montand da gizli ilişkilerini kabul etmek durumunda kalmıştı.

Monroe, The Misfits filminin çekimleri sırasında 10 gün boyunca hastanede kalmıştı. Kamuoyuna Monroe’nun rahatsızlığı akut yetmezliği olarak açıklanmıştı. Ancak iddialara göre bu 10 günlük hastane ziyaretinde Monroe bebeğini kaybetti. Bir kürtaj mı yoksa düşük mü olduğu ise hiç bilinmedi. Monroe, bu olaydan iki yıl sonra da hayatını kaybetti.
Fotoğrafların ve bebeğin babasının hikâyesini ortaya çıkaran kişi ise Frieda Hull’un hem yakın arkadaşı hem de komşusu olan ve söz konusu fotoğrafları Los Angeles’ta düzenlenen açık artırmada satın alan Tony Michaels oldu.

Hull, herkesten sakladığı Monroe ile ilgili sırlarını Michaels’e anlatmıştı. Ve anlattıklarına göre Monroe bu bebeği kaybetmişti. Ancak Monroe’nun hamileliği gibi, bebeğin düşük mü olduğu yoksa kürtajla mı alındığı da hala bir sır. Bir çocuk sahibi olmayı çok istediği bilinen Monroe, bu bebekten önce de üç kez düşük yapmıştı.

Söz konusu fotoğraflar Tony Michaels tarafından, zengin koleksiyoncularında dikkatinden kaçmış olmalı ki, 2,240 USD gibi bir rakama satın alınmış.

Bu resimlerin ortaya çıkardığı trajik hikâye ise, Monroe’nun bir hastane ziyaretinde kaybettiği bu bebeğin kamuoyu tarafından bilinmiyor olması. Tony Michaels’in, Frieda Hull’dan aktardığına göre Monroe, hamileliğini bir sır gibi saklıyordu.

Michaels, “Hull bu fotoğraflara sahip olmaktan dolayı çok gururluydu ve ölene kadar da bu sırrı sakladı. Bebeğin babasının da Montand olduğunu biliyordu. Bu bir tahmin ya da varsayım değildi, Monroe ile çok yakındılar ve bunu kendinden çok emin bir şekilde söylüyordu.” dedi.

Hull’un açık artırmada satılan diğer eşyaları arasında Monroe’ya ait daha önce hiç yayınlanmamış fotoğraflar ve dialar, yine Monroe ile ilgili çok sayıda eşya bulunuyor. Satılan eşyalar arasında Monroe’nun hamile fotoğraflarını çekerken kullandığı fotoğraf makinesi de var. Mercury II CX 55mm fotoğraf makinesi 3,400 dolara alıcı bulmuş. Monroe ile ilgili satılan eşyaların tamamı ise 433 bin dolar tutmuş.

Satılan eşyalar arasında ilginç olanlar da var. Örneğin Monroe’nun bir tutam saçı 72,700 dolara satılmış.

Açık artırmayı düzenleyenler, söz konusu fotoğraflarda Monroe’nun hamile olduğu bilgisini paylaşmamaya karar vermişler. Bu yüzden de bu değerli fotoğraflar, zengin koleksiyoncuların dikkatinden kaçmış.