Ana sayfa Editörden Mark Bentley: “Erdoğan’ın 2023 hedefleri imkansız”

Mark Bentley: “Erdoğan’ın 2023 hedefleri imkansız”

PAYLAŞ

Türkiye uzmanı gazeteci Mark Bentley, ahvalnews.com sitesinde yayımlanan makalesinde, AKP’nin Cumhuriyetin 100. yılı için koyduğu “2023 hedeflerine” ulaşmasının artık imkansız olduğunu belirtiyor. Yazısında sağlık, ekonomi gibi önemli alanlarda Türkiye’nin mevcut karnesinin giderek kötüleştiğine verilerle dikkat çeken gazetecinin “Erdoğan başarısız oldu – şimdi kim suçlanacak?” başlıklı makalesinin ilgili bölümü şöyle:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de Cumhuriyet’in kuruluşunun yüzüncü yılı olan 2023 için öngördüğü önemli hedeflere ulaşmada başarısız olacak.

Ekonomik büyümeden işsizliğe, rüzgâr santrallerinden sağlık hizmetlerine, dış ticaretten Avrupa Birliği üyeliğine tüm hedefler erişilmekten uzak…

Erdoğan, 2011 yılında büyük tantana ile 2023 yılı Türkiyesi için hedeflerini ortaya koydu. Anayasa’da demokratik değişiklikler için yakın zamanda oy kullanan ülke, dünyanın en büyük on ekonomisinden biri haline gelecekti. Kişi başı ortalama gelir 25.000 dolar olacaktı ve ekonomi geliştikçe işsizlik azalacaktı.

Erdoğan’ın İslamcı kökenli partisi, insanlar değişim talep ettiği için 2002 yılında iktidara yükseldi. Zayıf koalisyon hükümetleri, yolsuzluk, ekonomik kriz ve büyük ölçüde beceriksiz dış politika sonrasında seçmenler, laik seçkinlerden hayal kırıklığına uğradı.

2011 yılına gelindiğinde İstanbul eski belediye başkanı ülkeyi değiştirmişti. Türkiye güvenli bir şekilde ilerliyordu, ekonomik büyüme Çin ile kıyaslanıyordu ve ordu siyasetten uzaklaştırılmıştı. Bu arada şirketler Afrika ve Orta Doğu’da yeni pazarlara girdikçe ihracat da rekor seviyeye doğru gidiyordu. Herkes Türkiye’yi konuşuyordu.

En yakın tarihli hikâye hakkında çokça yazılıp çizildi, bu nedenle burada ayrıntılara girmeyeceğim. Gezi Parkı, 2013’te hükümeti karıştıran yolsuzluk skandalı, tek kişilik rejime gösterişli geçiş ve 2016 darbe teşebbüsü…

Ülkenin görünümünün daha karanlık olduğunu söylemek gerek. Ve Erdoğan’ın, Atatürk Cumhuriyetinin yüzüncü yıl dönümünde gelişen, canlı bir demokrasi olarak dünyanın en iyi ekonomilerinden biri olma hedefi artık öldü.”

Yazının tamamı için