Ana sayfa Medya MEB bünyesinde faaliyet gösteren kurumlarda medyaya sansür

MEB bünyesinde faaliyet gösteren kurumlarda medyaya sansür

PAYLAŞ

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından haber ve gazete sitelerine uygulanan “erişim engeli”ne Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) da dahil oldu. MEB bünyesinde faaliyet yürüten kurumlarda, dihaber’in de aralarında bulunduğu kimi haber sitelere giriş engellendi.

Pek çok muhalif basına sansür uygulayan MEB’e bağlı kurumlarda, farklı kesimlere karşı ayrımcı politikalarıyla bilinen Yeni Akit başta olmak üzere iktidar yanlısı bütün sitelere rahatlıkla girebiliyor.

Yine MEB bünyesinde örgütlenen kimi eğitim sendikaların sitelerine de girilemiyor.

Televizyon listeleri cezaevlerindekiyle aynı

MEB’in denetiminde bulunan ve otellerde hizmet vermek üzere öğrenci yerleştirmek için kurulan uygulama otellerindeki televizyon listesinde de yine daha çok iktidara yakın kanallar yer alıyor. MEB’in listelediği televizyon kanallarının cezaevlerinde yayınlarına izin verilen kanallarla aynı olması da dikkat çekiyor.

MEB bünyesinde hizmet veren Kızılcahamam’daki Ayşe Bezci Meslek Yüksekokulu Uygulama Oteli’nde interneti üzerinden girilmek istenen muhalif basına sitelerine ilişkin, “Bu siteye erişim Milli Eğitim Bakanlığı internet erişim güvenliği politikası gereğince Türk Telekom A.Ş tarafından kurumsal güvenlik hizmetleri tarafından kısıtlanmıştır” uyarısı yer alıyor. (dihaber)