Ana sayfa Sürmanşet MEB’den atanamayan öğretmenlere tavsiye: “Özel sektöre gidin, her şeyi devletten beklemeyin”

MEB’den atanamayan öğretmenlere tavsiye: “Özel sektöre gidin, her şeyi devletten beklemeyin”

PAYLAŞ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Semih Aktekin, “Türk dili edebiyatı okuyan yerel gazetecilik ya da yayıncılığa; matematik okuyan bankacılık veya sigortacılığa yönelsin, özel sektöre gitsin. Her şeyi devletten beklemeyelim” diye konuştu.

‘HER ÜNİVERSİTE BİTİREN İŞ BEKLENTİSİYLE HAYATA ATILIYOR’

Hürriyet’ten Nuran Çakmakçı’nın haberine göre ‘Her üniversite bitiren iş beklentisiyle hayata atıldığının’ tespitinde bulunan Aktekin, şunları söyledi:

“Rakamlar ortada. Öğretmen olarak atanmayı ümit eden 1 milyona yakın aday var. Eğitim fakültesinde okuyan 228 bin, fen-edebiyat ve ilahiyat fakültelerindekilerle birlikte 100 bin civarında, formasyon alanlarla yaklaşık 1 milyon aday atamayı devletten bekliyor. Oysa ihtiyacımız 100 bine yakın.

Onların öğretmen olamazlarsa başka sektörlerde istihdamı için seçmeli derslerle transfer edilebilir beceriler edinmelerini düşünmeliyiz. Tarih okuyan artık müzeciliğe, turizm rehberliğine; Türk dili edebiyatı okuyan yerel gazetecilik ya da yayıncılığa; matematik okuyan bankacılık veya sigortacılığa yönelsin, özel sektöre gitsin. Her şeyi devletten beklemeyelim. Özel sektör de atama bekleyen 1 milyonluk öğretmen havuzundan faydalanmalı, kolejler buradan öğretmen almalı, üniversiteler araştırma görevlisi olarak yararlanmalı.”