Ana sayfa Editörden ‘Meclis bütçesi niye artıyor?’

‘Meclis bütçesi niye artıyor?’

PAYLAŞ

Cumhuriyet yazarı Çiğdem Toker, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye başlanan 2018 Bütçe Kanunu tasarısına ilişkin bazı detaaylara yer verdiği yazısında, 2018’de Meclis bütçesindeki artışa dikkat çekti.

TBMM Başkanı Kahraman’ın, Meclis bütçesindeki artışı izah ederken bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan hızlı gelişme ve
demokrasinin ve katılımcılığın öneminden söz ettiğini hatırlatan Toker, “Milyonlarca seçmenin oyuyla seçilmiş milletvekilleri, OHAL KHK’leri üzerinde tek kelime söz söyleme hakkına sahip değil. Peki, böylesi bir tabloda “demokrasi ve katılımcılığın artan önemi”ni nerede arayalım?” dedi.

Toker’in yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

TBMM Başkanı Kahraman, 2018’de Meclis bütçesindeki artışı izah ederken;
“Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan hızlı gelişme”den, “demokrasinin ve katılımcılığın artan önemi”nden söz ediyor.
Biliyorsunuz; bundan 15 ay önce, 15 Temmuz darbecilerini hızlı ve etkili yargılamak amacıyla ilan edilen OHAL beşinci kez uzatıldı. Güneş ışığından kış lastiğine, Varlık Fonu’na kamu şirketi devretmekten, belediye başkanını görevden almaya dek her alanda sınırsız, ölçüsüz ve hukuksuz düzenleme yapma yetkisi OHAL sayesinde yürütme organının elinde.
Milyonlarca seçmenin oyuyla seçilmiş milletvekilleri, OHAL KHK’leri üzerinde tek kelime söz söyleme hakkına sahip değil.
Onlar, hangi kuralın konulduğunu, kimlerin hayatına ne kısıtlamalar getirildiğini, hangi devlet kurumunun nasıl yeniden şekillenip, kimlerin malvarlığının nasıl sahiplik değiştirdiğini, gece yarıları yayımlanan mükerrer Resmi Gazete’den öğreniyorlar hanidir.
Herkes gibi. Hepimiz gibi.
Peki, böylesi bir tabloda “demokrasi ve katılımcılığın artan önemi”ni nerede arayalım?
Yüzlerce milletvekilinin, ülkenin halini, gidişatını etkileyen kararlarda hiçbir etkisi yokken, Meclis bütçesinin yüzde 28 oranında artışını hangi demokrasiyle açıklayalım?

Yazının tamamı için…