Ana sayfa Gündem ‘Meclis’i Meclis eliyle tasfiye edecekler’

‘Meclis’i Meclis eliyle tasfiye edecekler’

PAYLAŞ

İktidarın seçim öncesi ‘oy yatırımı’ olarak da yorumlanan emeklilere ikramiyeden ‘varlık barışı’na; ‘rant affı’ndan yeni vergi düzenlemesine birçok yeniliği içinde barındıran kanun tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Ancak bu yasa kanun tasarısı ile birlikte Cumhurbaşkanı’na seçildikten sonra belirsiz bir süre içinde Meclis’i by-pass etme yetkisi de verildi.

Çiğdem Toker, Cumhuriyet’teki yazısında “Aslında getirilen maddeye Meclis’i Meclis eliyle tasfiye etme maddesi demek daha doğru belki” yorumunu yapıyor.

Kanunlaşan madde, seçimlerin ardından cumhurbaşkanı yemin edinceye dek geçecek süre içinde Bakanlar Kurulu’na istediği her konuda kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi veriyor.

“Bakanlar Kurulu’na verilen yetki, bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, TBMM ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucunda, cumhurbaşkanının yemin ederek göreve başladığı tarihe kadar geçerlidir. Bu süre içinde Bakanlar Kurulu, birden fazla kanun hükmünde kararname çıkarabilir.”

Toker, bunu “Vahim girişim” olarak eleştirirken, muhalefetin itirazının iki konuya odaklandığını şöyle aktarıyor:

– Anayasa değişikliğiyle ilgili bir tasarının hemen gitmesi gereken ihtisas komisyonu Anayasa Komisyonu’yken, neden Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderildi?”

-Anayasayı değiştiren kanuna göre uyum yasalarının altı ay içinde çıkarılması gerekiyordu.

Bu sürenin Haziran 2017’de bittiğini, yani 11 ay önce bittiğini söyleyen Toker,  CHP milletvekili Zekeriya Temizel’in “Meclis, ihmal suretiyle anayasa ihlali yapıyor. Kendisine net olarak verilmiş bir görevi ihmal ediyor. İhmal etmek suretiyle de anayasa suçu işliyor” sözlerini hatırlatıyor.

Madde, artık TBMM Genel Kurul’da kabul edildi. Rejim değişikliğine de gidilecek seçimlere 40 gün kala, Bakanlar Kurulu’na istediği her şeyi yapabilmesi adına sonsuz yetki verilmiş oldu böylece.

Toker, durumu “Yani Meclis’in yasama yetkisi, Meclis eliyle tasfiye edilmiş olacak. Kaybetme korkusunun yaptırdıkları, bu korkudan daha korkunç” sözleriyle özetliyor.