Ana sayfa Editörden Mehmet Demirkol: Fenerbahçe’de çok eksik var

Mehmet Demirkol: Fenerbahçe’de çok eksik var

PAYLAŞ

Fenerbahçe’nin Vardar mağlubiyetini değerlendiren Fanatik yazarı Mehmet Demirkol, Sarı-Lacivertliler’in yediği gollerin tam bir hatalar zinciri olduğunu söledi. Kameni’nin kötü bir kaleci olmadığını ancak sakar bir kaleci olduğunu söyleyen Demirkol “Takımda çok eksik var. Fenerbahçe’nin hala 5 oyuncu alması lazım. Kaleci, golcü, orta saha, sol bek alması gerek” dedi.

Demirkol’un yazısı şöyle:

Fenerbahçe’nin Graz’dan İstanbul’da yediği gol kombine bir yerleşim ve hamle hatası zincirinden. Göztepe’den yenen ikinci gol de öyle. Dün yenen gol ise bunun zirvesi. Kameni’nin autu uzun kullanması kaosa davet. Stoperlere baskı olsa bile o topu oradan pasla çıkartmak lazım. Topu ileri vurduğunda onu indirecek bir boy üstünlüğü yok. Top dönüyor. Topal bakmadan topu geri aşırtıyor.. Ve gol. Eğer bireysel ve takım olarak üstünseniz yerleşik savunmaya uzun top atmak üstünlüğünüzü terk etmektir. Fenerbahçe bunu yapmaz, yapmamalı. Kameni’nin kalesine gelen ilk topu yemesi değil sorun… O topun oraya nasıl geldiği. Aykut hoca bunu kalecisinden istemiş olamaz.

Ahmethan uzak kaldı

İkinci golde de durum farklı değil. Kameni kötü kaleci değil ama sakar bir kaleci. Aranan kaleci Kameni mi? Fenerbahçe’de çok eksik var. Fenerbahçe’nin hala 5 oyuncu alması lazım. Hala kaleci, golcü, orta saha, sol bek alması lazım. Fenerbahçe gole kadar hücum kanatlarını ceza sahasına yakın bölgede içeri sokarak savunma beklerini ileri çıkararak oynadı. Dönen topları Ozan ve Souza’yla karşılamak istedi. Burada eksik kalan Alper’in dar alanda merkezde kaldığında yetersiz olmasıydı. Ahmethan’ın da iyi niyetine rağmen gelen 2 çok net gollük ortada pozisyona uzak kalması belirleyici oldu.

‘Ozan’dan olur’ dedikçe…

Bu tip bir baskı oyununda eğer işi çözecek pas çevirme hızına ulaşamazsanız iş zolaşıyor. Bu problem Soldado’nun forma girmesi ve Giuliano- Ekici ikilisinin takıma montajıyla belli oranda gelişir. Buna kuşku yok. Valbuena ve Dirar’a kalmış bir hücum planıyla bu seviyedeki isimlerin 4-5’e çıkması durumu arasında geometrik bir fark olacaktır. Ama bunu arkadan desteklemek lazım. Biz, ‘Ozan’dan olur’ dedikçe o olmaz diyor misal. Isla doğru isim ama dengini solda da bulmak gerek. Yoksa Fenerbahçe çok az şey buluyor ama çok çaba harcıyor. Halbuki bu seviyede tam tersi olması lazım.