Ana sayfa Spor Mehmet Demirkol: İmparator idare edemediğini neredeyse itiraf ediyor

Mehmet Demirkol: İmparator idare edemediğini neredeyse itiraf ediyor

PAYLAŞ

Demirkol’un değerlendirmeleri şu şekilde:

Fatih Terim’in hiçbir gri alan kalmasın sözünün ardından yaptığı basın toplantısında söylediklerini nasıl değerlendirirsiniz?

Hoca konuştukça gri alanlar artıyor. Konuştukça gri bulutlar hemen herkesin üzerine çöküyor. Hatta grilikten göz gözü görmez hale geliyor. Arda’nın kullanılmasından, onu kullanan gizli güçlere varan korkunç bir olay anlatıyor İmparator. İdare edemediğini neredeyse itiraf ediyor. Oyuncuların dışarıdan idare edildiğini söylüyor. Tedirginlikler artıyor. Hoca gece 1’deki dönüş uçağını sabah 4’e aldırarak, bu basın toplantısını nasıl olacağına dair ip ucunu vermişti. Bu süre zarfında Arda’nın ismini anmadan anlattığı büyük plan tüyler ürpertici. Ben Arda’nın böyle bir piyonun planı olacağına inanmıyorum. Böyle bir iddiada bulunmak için çok ama çok net olmak gerekir. Olmayınca da 5 dakikada anlatabilecek şeyler, saatler süren toplantılarda bile anlatılamıyor. Bir senedir hep birlikte kötü bir dizi senaryosu yaşıyoruz.

Terim’in konuşması sırasındaki ruh hali için neler söylersiniz?

Hoca kendisini yalnız hissediyor. Bir yıl önceki destek, artık yok. Sanırım toplumun, bürokrasinin, medyanın ve politikanın kendisinden uzaklaştığını düşünüyor olmalı. Muhtemelen bu hocanın başına ilk kez geliyor. Bu yaşta bu kariyerde yüzleşmesi kolay bir durum değil. Hoca anlatamamanın yanı sıra aslında durumu anlayamıyor da. Kontrolünden bu derece olayın çıkması, onu çok yormuş olmalı.

Uzun süredir bizi meşgul eden krizin asıl sebebinin prim olmadığını söyledi hoca. Peki söylediklerinden bir cevap çıkarabildiniz mi?

Yani hoca bir komplodan bahsediyor. Kuyusunun kazıldığını düşünüyor. Bu kadar muallakta kalması, hocanın bazı şeyleri hissediyor olmasından kaynaklanabilir.

Terim, uçak olayından sonra Arda’yı kurtarma çabası içinde olduğunu belirtti ama ismini ağzına almadı. Tarafların içinde bulunduğu durum nasıl bir boyutta?

Fatih hoca bir saygısızlıkla karşılaştığını düşünüyor. Arda da samimiyetsizlikle… Yani bu korkunç tablodan çıkış, ağır yaralar almadan olmaz. Çok ciddi bir güven bunalımı var. Bunu söylenenler ve söylenenlerden anlamak için şahin olmaya da gerek yok. Milli takımın kaptanı ve teknik direktörü, defalarca birbirlerini doğru söylememekle suçluyorlar.

Arda’nın, Terim’in hemen ardından konuşması ve söyledikleri için ne söylersiniz?

Arda, hocanın birçok konuda doğruyu söylemediğini ısrarla vurguluyor, altını çiziyor. Prim konusu, yönetici Cengiz Zülfikaroğlu ile yaptığı konuşma, asıl önemlisi Hande Sümertaş ve Bülent Bayraktar’ın kampa dahil edilmeyeceği konusunda garanti verilmesiyle ilgili çok net açıklamaları var. Bunların hiçbirini medya istenmeden atmıyor, herkesin gözü önünde bunlar açıklanıyor.

Bu kriz altında milli takımdaki atmosfer nasıldır sizce?

Ben şahsen bu olup bitenden sıkıldım. Yoruldum ve ilgimi de kaybettim. Milli takıma ilgi duymamı Enes, Cengiz, Yusuf ve Berke gibi genç oyuncular sağlıyor. Bir taraftan da bu oyuncuların içine düştükleri bu dramatik atmosferden endişe ediyorum. Fatih hoca bu oyuncuları koruyarak, onları milli takımın değerli bir üyesi olmalarını sağlayarak, benim gibi tüm futbol kamuoyunu yeniden kazanabilir. Bunu umut ediyorum…

Fatih Terim’den Arda Turan açıklaması: Yüzüme söyleyebiliyorsa söylesin, buyursun