Ana sayfa Editörden Mehmet Ocaktan: İmam Hatip’lerin kalite sorunu var

Mehmet Ocaktan: İmam Hatip’lerin kalite sorunu var

PAYLAŞ

Neredeyse her mahalleye bir İmam Hatip okulunun açıldığını söyleyen Karar yazarı Mehmet Ocaktan, söz konusu okullarla ilgili kalite sorunun olduğunu belirtti.

Ocaktan, “Kalite sorununu çözmeden, öncelikli olarak okulların sayısını arttırmaya odaklanırsak, korkarım bu kalitesizlik hali mağduriyetlerin katlanarak artmasına yol açacaktır” diye yazdı.

Mehmet Ocaktan’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Aslında genel anlamda eğitim sistemimizin temel sorunu kalite olmakla birlikte, İmam-Hatiplerle ilgili çok daha ciddi bir problemimizin olduğu muhakkak. Zira bu okullar 28 Şubat sürecinde büyük mağduriyetler yaşadı, dolayısıyla bugün gelinen noktada çok daha kaliteli olmaları gerekiyor. Evet mağduriyetler giderildi ve neredeyse her mahalleye bir İmam-Hatip okulu açıldı.

Ancak hemen belirtelim, okulların sayısının artmasına asla bir itirazımız olamaz. Ama eğer kalite sorununu çözmeden, öncelikli olarak okulların sayısını arttırmaya odaklanırsak, korkarım bu kalitesizlik hali mağduriyetlerin katlanarak artmasına yol açacaktır. Ayrıca unutmayalım, bu durumun uzun vadede sosyolojik sonuçları olabileceği gibi, Anadolu’daki insanların İmam-Hatiplere bağladığı umutlara da gölge düşürecektir.

Yazının tamamı için…