Ana sayfa Editörden Mehmet Ocaktan: MHP açısından çok daha ciddi sorunların ortaya çıkması kaçınılmazdır

Mehmet Ocaktan: MHP açısından çok daha ciddi sorunların ortaya çıkması kaçınılmazdır

PAYLAŞ

MHP’nin son dönemde eleştiriler karşınsındaki tahammülsüzlüğüne ve saldırgan tutumuna dikkat çeken Karar yazarı Mehmet Ocaktan, MHP’deki bu tedirginliğin derin kökleri olduğunu söyledi. Ocaktan, “Muhtemelen önümüzdeki aylarda MHP’yi derinden sarsacak yeni bir parti ortaya çıkacaktır. MHP açısından çok daha ciddi sorunların ortaya çıkması kaçınılmazdır” diye yazdı.

Ocaktan’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

MHP’nin son dönemde izlediği siyasi çizginin nasıl bir duruma tekabül ettiğini ya da ne adına yapıldığını sanırım herkes anlamakta biraz güçlük çekiyor. Açıkçası ben bizzat MHP’nin bu politikayı kendine bile izah edebildiği kanaatinde değilim.

Bu siyasetsizlik hali MHP’yi çok tedirgin ediyor olmalı ki, en küçük bir eleştiri karşısında bile neredeyse bütün parti yetkilileri anında saldırı pozisyonuna geçiyorlar.

Galiba MHP’nin bu tedirginliğinin çok daha derin kökleri var. Zira şu anda çok derin bir iç kırılma yaşıyorlar, muhtemelen de 2019 seçimlerinde parlamentoda MHP diye bir parti olmayacak. Zaten şu anda yapılan anketler de oy oranlarını yüzde beşler civarında gösteriyor. Eğer halihazırda AK Parti ile yürüttükleri iktidar ortaklığını kullanarak seçim barajını yüzde 5’e düşüremezlerse işleri oldukça zor.

Muhtemelen önümüzdeki aylarda MHP’yi derinden sarsacak yeni bir parti ortaya çıkacaktır. Buna, son dönemde AK Parti ile oluşan ‘misyon ortaklığı’ yüzünden tabanın önemli bir kesiminin AK Parti’ye doğru bir akışkanlık içinde olduğu da ilave edildiğinde MHP açısından çok daha ciddi sorunların ortaya çıkması kaçınılmazdır. Şimdiden kesin bir kanaat serdetmek erken belki ama, gidişata bakarak söylemek gerekirse yeni sistemin giderek iki partili bir yapıya doğru evrilmesi kaçınılmaz gibi gözüküyor.

Yazının tamamı için…