Ana sayfa Editörden Mehmet Tezkan: İktidar avanta para dağıttı. Ekonominin gidişatı iyi değil

Mehmet Tezkan: İktidar avanta para dağıttı. Ekonominin gidişatı iyi değil

PAYLAŞ

Bazı ekonomi yazarlarını takip ettiğini söyleyen Milliyet yazarı Mehmet Tezkan, ekonomi yazarlarının son dönemde döviz hesaplarındaki artışa dikkat çektiklerini hatırlatarak, “Ekonomiyle uğraşanlar ne der bilemem ama; gidişat bence iyi değil!.” dedi.

Tezkan’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Ekonomi yazarlarını takip ediyorum..Mesela Güngör Abi’yi (Uras), mesela Uğur Gürses’i.. Son dönemde döviz hesaplarındaki artışa dikkat çekiyorlar.. Son üç haftada döviz hesapları 8.4 milyar dolar artmış.. Döviz hesapları 196 milyar dolara ulaşmış.. İyi ya, ne güzel diyebilirsiniz.. Demeyin!.. Ekonomiyle uğraşanlar ne der bilemem ama; gidişat bence iyi değil!.

Kimi, ekonomiyi canlandırmak için der.. Kimi, referandumda ‘evet’ çıksın diye yorumlar.. Sonuç değişmez.. İktidar piyasayı paraya boğdu.. Kredi Garanti Fonu’nu kurdu. Bankaların riskini üstlendi.. Kredi vermeyi yani para dağıtmayı teşvik etti..Kısaca, avanta kredi verdi.. Daha doğrusu, avanta para dağıttı.. Bir yıl ödemesiz, falan filan..

Sorun burada değil; sorun, bankadan parayı alanın ne yaptığında.. Rakamlar ortada..Kredilerin büyük bölümü dolara yatırılmış.. Parayı çeken, krediyi kapan yatırım yapmamış; dolar almış.. Ekonomistler ne der bilmem..

Ben durumu şöyle okuyorum..

BİR: Ekonominin gidişatı iyi değil, millet dolara yapıştı..
İKİ: İktidara güven sıfır, millet dolardan medet umdu..
ÜÇ: Küçük yatırımcı da büyük yatırımcı da dolar da dolar, başka enstrümana güvenmem dedi..
DÖRT: Dolar aşağıya doğru seyredince dolarla borcu olan şirketler fırsat bu fırsat hamlesi yaptı..

Başka izahı var mı? Varsa söyleyin..

Yazının tamamı için…