Ana sayfa Editörden Mehmet Yılmaz: ABD’ye vatandaşlık için yalan yere yemin edebildiyse, başka konularda da...

Mehmet Yılmaz: ABD’ye vatandaşlık için yalan yere yemin edebildiyse, başka konularda da yalan söyleyebilir

PAYLAŞ

Merve Kavakçı’nın, izin almadan ABD vatandaşı olduğu gerekçesiyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarıldığını ancak AKP hükümeti döneminde yeniden vatandaşlık hakkını kazandığını ve sonra da Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’a TC Büyükelçisi olarak atandığını hatırlatan Hürriyet yazarı Mehmet Yılmaz, Kavakçı’nın ABD vatandaşı olurken ettiği yemine dikkat çekti.

Yılmaz, “ABD’ye vatandaşlık için yalan yere yemin edebildiyse, başka konularda da rahatlıkla yalan söyleyebilir, takiye yapabilir” diye yazdı.

Mehmet Yılmaz’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Ancak ABD vatandaşı olduğu sırada ettiği bir de yemin var, dün Ahmet Hakan, “Işıkçı” Mücahit Ören vesilesiyle bu yemini tekrar hatırlattı.
Kaçıranlar için, ABD vatandaşlığına alınanların ettiği bu yemini ben de tekrarlıyorum:
“Burada, önünüzde, şimdiye kadar tabiiyetinde bulunduğum her türlü devlet tabiiyetini ve egemenliğini reddettiğime, bundan böyle ABD Anayasası’nı ve yasalarını iç ve dış düşmana karşı savunacağıma, ABD’ye bağlılık ve sadakat göstereceğime, kanunun gerektirdiği hallerde ABD ordusuna hizmet vereceğime yemin ederim, Tanrı yardımcım olsun.”
Kavakçı, Müslüman olduğuna göre bu yeminini bozmasının bir kefareti var, on fakiri doyurmak yahut giydirmek ya da bir köle azat etmek gibi. Bunları yapamıyorsa üç gün oruç tutması gerekiyor.
Bu onun kişisel meselesi, herhalde kefaretini ödemiştir.
Ancak kendisi artık Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi.
Dolayısıyla topluma ve TC Anayasası’na karşı da görevleri var, onların yerine getirildiğini duymadık. Çıkıp “O yemini bozdum ben artık, ABD vatandaşlığından çıktım” dediğini duymadık.

Öte yandan bu bir tür “sabıka” da sayılmalı. ABD’ye vatandaşlık için yalan yere yemin edebildiyse, başka konularda da rahatlıkla yalan söyleyebilir, takiye yapabilir.
Devletimiz, bu memuruna nasıl güvenecek?

Yazının tamamı için…