Ana sayfa Editörden Mehmet Yılmaz: Önemli insan olduklarını, makam otomobilleri aracılığıyla herkese kanıtlamak ihtiyacı

Mehmet Yılmaz: Önemli insan olduklarını, makam otomobilleri aracılığıyla herkese kanıtlamak ihtiyacı

PAYLAŞ

Hürriyet yazarı Mehmet Yılmaz, CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş’ın gündeme taşıdığı, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a 5 milyon liralık makam aracı alındığına dair gelişmeleri değerlendirdi. Kahraman’ın, “Rutin hadiseler bunlar” sözlerini hatırlatan Yılmaz, “Sanırım bunun nedeni ne kadar önemli insan olduklarını, makam otomobilleri aracılığıyla herkese bir kez daha kanıtlamak ihtiyacı” diye yazdı.

Mehmet Yılmaz’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

İddiaya göre TBMM Başkanı için satın alınan araç Mercedes’in Maybach modeli.
Kahraman da bu iddiaya şu yanıtı verdi:
“Başbakanlığın verdiği bu tip makam araçları vardır. Böyle bir fiyat çok uçuk. Öyle bir fiyatı yok. Bu hususta açıklama gelecek. Gündem değiştirmek gibi bir haber olarak görüyorum. Rutin hadiseler bunlar.”
Evet, bizde kamu yöneticilerinin pahalı makam araçları kullanması “rutin bir durum” sayılabilir.
Sanırım bunun nedeni ne kadar önemli insan olduklarını, makam otomobilleri aracılığıyla herkese bir kez daha kanıtlamak ihtiyacı.
Yanlış anlaşılmasın, devletin önemli yöneticileri Murat 124’e binsin demek istemiyorum ama devlet yöneticilerinin Mercedes ve Audi tutkusunun da abartıldığı çok açık.
Otomobiller konusunda bilgili bir arkadaşıma sordum, normal donanımlı bir Maybach’ın fiyatı 1.5 milyon lira civarında.
Ama araç fabrikadan zırhlı olarak satın alınmaya kalkıldığında iş değişiyor.
Zırhlı bir Maybach 1.5 milyon Euro civarında bir fiyata satılıyor ki bu da bizim paramızla 6 milyon lira gibi bir ödeme demek.
Bizim gibi terör tehdidi altındaki bir ülkede TBMM Başkanı’nın zırhlı bir makam aracı kullanmasında da şaşılacak bir şey yok.
Başkan, “Yakında bununla ilgili açıklama yaparız” dediğine göre, gerçek rakamı da öğreneceğiz demektir.

Yazının tamamı için..