Ana sayfa Editörden Mehmet Yılmaz: “Referandum sonucu ne olursa olsun erken seçim kaçınılmaz”

Mehmet Yılmaz: “Referandum sonucu ne olursa olsun erken seçim kaçınılmaz”

PAYLAŞ

Hürriyet Yazarı Mehmet Yılmaz referandum sonucu ne olursa olsun erken seçimin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Yılmaz yazısında bunun gerekçelerini ise şöyle sıraladı:

“Referandum sonucu ne çıkarsa çıksın, Türkiye’nin bir erken seçime doğru gittiğini de görmek gerek.

Eğer “hayır” çıkarsa, bunun en önemli siyasi sonucu zaten iktidarın güven tazelemek için bir erken seçime gitmesi olur. Bütün gücüyle “evet” denmesine yüklenen bir hükümetin, böyle bir yük ile varlığını sürdürmesinin zorluklarını görmek gerek.
Öte yandan iktidarın istediği gibi referandumdan “evet” sonucu çıkarsa, o zaman bir sorunun yanıtının verilmesi gerekecek: Madem bu değişiklik Türkiye’nin geleceği için bu kadar önemliydi, o zaman uygulanması için neden iki buçuk yıl daha beklemek gerekiyor?
Çünkü, “evet” kampanyasının gerisindeki fikir, bu sistemle Türkiye’nin önündeki zincirlerin kırılacağı, ekonominin uçacağı, Türkiye’yi çökertmek isteyen üst aklın bu sayede bertaraf edileceği.
Bu durumda, Türkiye, iki buçuk yıl daha zincirlerine bağlı mı kalacak? Üst aklın iki buçuk yıl daha Türkiye’ye oyunlar oynaması mı seyredilecek?

Hükümet, Devlet Bahçeli’ye bu değişikliğin uygulanması için iki buçuk yıl bekleme sözünü vermişti.
Bahçeli, bu sözün tutulması için nasıl bir garanti aldı acaba?
Öyle görünüyor ki referandum aslında yeni bir seçim sürecinin ilk aşaması olacak.”

Yazının tamamı için…