Ana sayfa Editörden Mehmet Yılmaz’dan YSK üyelerine: Çocukları, gelecek yıllarda babalarını savunamayacak durumda kalacaklar

Mehmet Yılmaz’dan YSK üyelerine: Çocukları, gelecek yıllarda babalarını savunamayacak durumda kalacaklar

PAYLAŞ

Referandum sonuçlarını değerlendiren Hürriyet Yazarı Murat Yetkin, “Erdoğan amacına ulaştı, Türkiye’de yeni bir dönemi başlattı, ama artık işi eskisine göre daha zor.” dedi. Taha Akyol, ezici çoğunluğu benimsediği anayasa değişikliğinin toplumun yarısının benimsediği değişiklikle itibarının aynı olmayacağını söylerken, Mehmet Yılmaz ise, YSK üyelerine yüklendi. Yılmaz, “Çocukları, gelecek yıllarda babalarını savunamayacak durumda kalacaklar.” dedi.

Murat Yetkin: Hayırcıların referandum kampanyası boyunca karşı karşıya kaldığı bütün eşitsizliklere rağmen sonuç, sokaktaki her iki kişiden birisinin, hatta terörist diye, darbeci diye damgalanmayı dahi göze alıp gücün tek elde toplanmasına karşı çıktığı gerçeğidir… Yüzde 51/49 oranıyla da hukuken her şeyi yine yapabilir, ama siyaseten işi zorlaşmış durumda.

Aslında durumu anlamak için fazla söze de gerek yok. Erdoğan ve AK Partililerin dün gece televizyon ekranlarına yansıyan yüz ifadelerine dönüp bakmak yeterli olur.
Sanki zafer kazanmış değil, bu sonuçla şimdi ne yapacağını düşünen ifadelerdi onlar; bu zaferin hayli yorucu, yıpratıcı olduğu anlaşılıyor.
Erdoğan amacına ulaştı, Türkiye’de yeni bir dönemi başlattı, ama artık işi eskisine göre daha zor.

Taha Akyol: Toplumun yarısının kabul ettiği, öbür yarısının reddettiği köklü bir sistem değişikliği, aradaki 1 milyon oy farkına dayanarak elbette hukuken geçerli olacaktır fakat siyaseten ve toplumsal olarak “kahir ekseriyetçe” benimsenmesi lazımdır.

Bir sistemin dış itibara da ihtiyacı vardır. “Kahir ekseriyet”in benimsediği demokratik bir sistemde milletin yarısının benimsediği bir sistemin itibarı aynı olmaz.
Bu hususlar artık yine sistemi uygulayacak olanların sağduyusuna, itidaline, bütün vatandaşları kapsayan bir dil ve davranış geliştirmesine bağlıdır.

Türkiye’yi daha fazla gerilime sürüklemekten sakınmak, iktidarın da muhaliflerin de görevidir. İyi ve doğru daima itidaldedir, kapsayıcı ve katılımcı olmadadır.

Mehmet Yılmaz: Kaybeden gelecek ile ilgili umutlarımızdır. Bu şahane ülkede, birlikte, huzur içinde yaşama umutlarımızdır.

ANAYASA’ya göre bu kurulun görevi seçimlerin eşit şartlarda ve hilesiz gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Ancak ne yazık ki hepimizin kayıtsız şartsız güvenmesi gereken kurul, bu inancımıza ihanet etti. Olağanüstü Hal Kararnameleri ile yapılan değişikliklerin bile bu referandumda uygulanmasına olanak verdi. Dün verdiği kararlar ile daha önce kendi verdiği kararları bile çiğnedi. Mühürsüz oy pusulalarını bile kabul ettiler. HDP’li sandık müşahitlerinin seçim yerlerinden uzaklaştırıldılar. Birçok sandıkta müşahitler, sayım sırasında görev yerlerinden uzaklaştırıldılar.
Böyle serbest seçim olmaz. YSK üyeleri, bu durumu vicdanlarında değerlendirirler mi bilemem. Ama şunu biliyorum: Çocukları, gelecek yıllarda babalarını savunamayacak durumda kalacaklar.