Ana sayfa Manşet Mehriban Aliyeva ‘yardımcılık’ atamasıyla gücüne resmiyet kazandırdı

Mehriban Aliyeva ‘yardımcılık’ atamasıyla gücüne resmiyet kazandırdı

PAYLAŞ

Aliyeva, Kafkasya’nın en etkili kadını olarak biliniyor ve bu atama sadece onun ülke yönetimindeki etkisini resmiyete döküyor. Aliyeva’nın göreve getirilmesi, Azerbaycan yönetiminin, bölgede iç ve dış politikada bazı önemli değişikliklere hazırlandığının işareti olarak yorumlanıyor.

İlham Aliyev’in bu adımı hem Azerbaycan hem de dünya kamuoyunda ‘kayırmacılığın geleneksel tezahürü’ olarak yorumlandı. Ancak bu atama onun Azerbaycan Cumhuriyeti’nin elit sistemindeki durumunu pekiştirmiş oldu. Mehriban Aliyeva bu görev olmadan önce de ‘doğuştan’ etkili ailevi bir mirasa sahipti: “Paşayev Ailesi”

Mehriban Aliyeva’nın 20. yüzyılın başında İran’da doğan dedesi Mir Celal Paşayev filoloji profesörü ve aynı zamanda klasik Azerbaycan edebiyatının en önde gelen isimlerinden birisiydi. Babası Arif Paşayev ise Azerbaycan Havacılık Akademisi Rektörü ve Sovyet Azerbaycanı’nda Cumhuriyet Bilimler Akademisi Fizik Enstitüsü’nde uzun süre laboratuvar başkanlığı yaptı. Amcası Hafız Paşayev, Dışişleri Bakan Yardımcılığı ve Diplomasi Akademisi Rektörlüğü görevlerinde bulundu. Ablası Filolog Nergiz Paşayeva, Moskova Devlet Üniversitesi Bakü Şubesi Rektörü, Cumhuriyet Yazarlar Birliği üyesi ve özel tiyatro kurucusu…

Aile, özellikle akademik alanda sahip oldukları mevkiler ve başarılarla ön plana çıkıyor. Paşayev’ler aynı zamanda Azerbaycan iş dünyasının da kilit noktalarını kontrol ediyor. Wikileaks belgelerine göre, Paşayev ailesi banka, inşaat ve sigorta şirketini kapsayan ‘Paşa Holding’i yönetiyor. ABD’li diplomatlara göre ise, aile, bir televizyon kanalı, kozmetik firması ve ‘Nar Mobile’ adlı telekominikasyon şirketine de sahip.

Paşayeva ailesinin güçlü bağları, onların yurtdışında lobi faaliyetleri yürütmesine de imkan tanıyor. Dünya liderleri Mehriban Aliyeva’ya sadece bir first lady olduğu için değil, aynı zamanda bir siyasi figür olarak da özel ilgi gösteriyor.

Aliyeva’nın atanması, gayriresmi de olsa ülkede uzun süre ikinci isim olma ünvanını elinde bulundurmuş Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanı Ramiz Mehdiyev’in de zayıflaması anlamına geliyor. Ancak her ne olursa olsun Azerbaycan kamuoyu kesin bir sinyal aldı: Mehriban Aliyeva resmi olmayan güçlü rütbesine bu atamayla bir ‘resmiyet’ kazandırmış oldu.

First Lady’nin Cumhurbaşkanlığı Birinci Yardımcısı olarak atanması, Azerbaycan’ın iç ve dış politikada bir dizi değişiklik yapmaya hazırlandığı şeklinde yorumlanıyor. Ve bu bölgedeki tüm oyuncular için bir sinyal olabilir. Peki Haydar Aliyev, oğlunun böyle bir evlilik yaptığı sırada gelininin bu göreve getirileceğini tahmin ediyor muydu? Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) Bakanlar Konseyi eski Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Haydar Aliyev’in 10 yıllık politik adımları hesaplayabildiği dikkate alınınınca böyle bir öngörünün belki de mümkün olabileceği düşünülebilir. (Lenta)