Ana sayfa Editörden Mehveş Evin: Bu fotoğraf, tam da vahşeti sıradanlaştırmanın sembolü

Mehveş Evin: Bu fotoğraf, tam da vahşeti sıradanlaştırmanın sembolü

PAYLAŞ

Şırnak Vali Yardımcısı Ali Arıkan’ın Şırnak’ta yakılmış, yıkılmış bir evin içinde verdiği pozun, sosyal medyada büyük tepki topladığını söyleyen artıgerçek yazarı Mehveş Evin, bu fotoğrafla topluma ‘istersem seni sinek gibi ezer, üzerine fotoğraf çekip havamı atarım’ mesajı verildiğini söyledi.

Mehveş Evin’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

Birilerinin açlığı, ölümü, yıkımı, acısı ‘terör unsuru’ haline getirilirken diğerlerinin bundan fayda sağlaması, umursamaması, hatta muzaffer bir komutan edasıyla poz vermesi giderek sıradan hale getiriliyor.

Bu fotoğraf, tam da vahşeti sıradanlaştırmanın sembolü. Aynı zamanda bir mesaj: Sadece Şırnaklılar ve Kürtlere değil, koca bir topluma ‘istersem seni sinek gibi ezer, üzerine fotoğraf çekip havamı atarım’ deniyor.

Belli ki herşey kurgulanmış. Instagram hesabından paylaştığı fotoğrafta Ali Arıkan, güneş gözlüklerinden kravatına, ayakkabılarından çorabına, komple siyahlar içinde ve yıkık bir kapı kirişine ayağını dayayıp dışarıya, uzaklara (nereye? Muhtemelen yıkılmış kente) bakıyor.

Acaba tavanı, duvarları isle kaplı mekanla ‘uyum’ içerisinde olsun diye mi komple siyaha bürünmüş olabilir mi?

Yıkık kapıdan içeriye dolan ve Arıkan’ın yüzüne vuran güneş ışığı, fotoğrafta hayata dair belki tek emare. Kendisi de şöyle yazmış pozun altına: Into the sun- yani, güneşe doğru…

Korkarım ‘yıkımı, acıyı fon yapmak’ giderek ve hızla yaygınlaşacak. Yıkılmış, dümdüz edilmiş kadim kent Sur’un, şimdilerde “inşa ve ihya”yla anılması, ‘yeni konut’ların Ali Ağaoğlu’nun çirkin maketleri gibi pazarlanması misali, başkalarının acısı önünde öz çekimlere, sosyal medya paylaşımlarına daha çok rastlayacağız.

Yazının tamamı için…