Ana sayfa Editörden Mehveş Evin: Cengiz’in Cerrattepe yalanlarına inanmayın

Mehveş Evin: Cengiz’in Cerrattepe yalanlarına inanmayın

PAYLAŞ

Devlet yetkilileri ve Cengiz İnşaat’ın halkla ilişkiler faaliyetleri sonucu propaganda medyasında yapılan ‘Cerrattepe madeni ülkemize büyük faydalar sağlayacak, çevreye acayip duyarlıyız, Artvin halkı müsterih olsun, aman da en yeni teknoloji kullanıyoruz’ şeklindeki açıklamalara değinen artıgerçek yazarı Mehveş Evin, madenin yol açacağı çevre felaketine değinerek, “Cengiz’in Cerattepe yalanlarına kanmayın” dedi.

Mehveş Evin’in yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Malum, Cerrattepe 245 gün boyunca, yaz kış demeden halkın nöbetleşerek büyük direnişine sahne oldu. Türkiye’deki en büyük çevre mücadelelerinden biri olarak tarihteki yerini aldı. Sonunda jandarma ve çevik kuvvet gaz bombaları, coplarla müdahale etti. Ha, madenin girişinde halen jandarma nöbet tutuyor, bir şirketin emrine amade!

Cengiz İnşaat, devletin sonsuz ve hukuka aykırı koruması altında alana girdi ve sondaja başladı. Bu süreçte kimsecikler alana sokulmadı. Artvin halkı, 25 yıldır mücadele ettiği, zararlarını bildiği ve kesinlikle istemediği madene karşı hukuk yollarının da kapatılmasıyla kaderine terk edildi.

Şirkette çalışan mühendislerin sorularımıza tatmin edici bir cevap veremediğini, çelişkilerle dolu açıklamalar yapmaya çalıştığını belirteyim. Misal;

Soru: Endemik bitkileri taşıyacakmışsınız, nasıl olacak bu?

Cevap: Örnekleri Hacettepe’ye gönderdik, inceliyorlar…

Soru: Aşağıdaki köylerde derenin deterjanlı su gibi aktığını gördük… Neden?

Cevap: Yok öyle bir şey. Varsa şikayet edin.

Yani adamlar sizin kendi gözlerinizle gördüğünüzü bile reddediyor. Maaşlı çalışanlar neticede, asıl sorumlular ortada yok. Ancak kendi propaganda mecralarında, medyaya hazırladıkları broşürleri bastırarak konuşabilir onlar.

Cerrattepe’de elimize verilen dosyalarda, ‘çevreye duyarlılığın’ altını çizmek için kırların içinde elinde çiçek tutan sarışın kız çocuğu imajı kullanılmış. Bol bol süslü propaganda mevcut, bilimsel, somut bilgi yok denecek kadar az.

Israrla Cerrattepe’de sadece bakır çıkarılacağı, bunun için açık madencilik yapılacağı, yani çevreye zarar verilmeyeceği söyleniyor.

Bu da külliyen yalan. Cengiz’in veya herhangi bir maden şirketinin altın madeninin üzerinde oturup ‘Aman çevreye zarar vermeyeyim, bakırımı çıkarıp gideyim’ diyebileceğine inanan varsa, buyursun.

Cerrattepe’de 7 milyon ton bakır cevheri çıkarılacakmış… Bakırı çıkarırken yeraltı suları çıkacak, bunlar da ağır metallerin ortaya çıkmasına neden olacak. Bunun anlamı, yüz milyonlarca ton hafriyat demek.

Yazının tamamı için…