Ana sayfa Editörden Mehveş Evin: Evrim Teorisi’ni müfredattan çıkarmak ‘muhafazakarlaşma’ değil, Vahhabileşmedir

Mehveş Evin: Evrim Teorisi’ni müfredattan çıkarmak ‘muhafazakarlaşma’ değil, Vahhabileşmedir

PAYLAŞ

Milli Eğitim Bakanlığı’nın lise ders kitaplarından Evrim Teorisi’nin anlatıldığı “Hayatın Başlangıcı ve Evrim” adlı üniteyi çıkarması sonrası başlayan tartışmalar değinen artıgerçek yazarı Mehveş Evin, Evrim’in müfredattan çıkarılması ve okullara medrese ve abdesthane yaptırmayı zorunlu kılarak yapılan şeyin ‘muhafazakarlaşma’ değil ‘Vahhabilesşme’ olduğunu söyledi.

Mehveş Evin’in, “Müfredat: Sorun muhafazakarlaşma değil, vahhabileşme” başlıklı yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Evrim teorisi ve Darwin’in müfredattan çıkarılması, başta ABD olmak üzere Batı basınında da “Türkiye’de eğitim sistemi muhafazakarlaşıyor” şeklinde yer aldı.
Oysa meseleyi “muhafazakarlaşma”yla tanımlamak hem eksik, hem yanlış.

Birincisi, muhafazakar pek çok toplumda, Evrim teorisi müfredatta yer alıyor. ABD’de nüfusun yüzde 39’u Evrim’e inanmıyor ama müfredattan çıkartılması tartışılmıyor.

Zira bilim, sayısız defa, sayısız alanda Evrim teorisini test etti ve her seferinde doğrulayan sonuçlara ulaştı. Bugün Evrim teorisi sadece biyoloji alanına değil, sosyal bilimlerden uzay bilimlerine pek çok alanda referans gösteriliyor.

İkincisi, Evrim teorisini müfredattan çıkartarak, okullara medrese ve abdesthane yaptırmayı zorunlu kılarak yapılan şey ‘muhafazakarlaşma’ değil, Vahabbileşmedir. Düşünün, şeriatla yönetilen İran’da bile sayfalarca Darwin, Evrim teorisi öğretiliyor. Bir Suudi Arabistan var Evrim’i müfredatına almayan, bir Türkiye!

Üçüncüsü, siyasi iktidar bunu “inanç” adına yapıyor ama bunu bile açıkca söyleyemiyor. ‘Lise öğrencisi kavrayamaz’ gibi komik gerekçelerin ardına sığınıyor. Lise öğrencisi dini, matematiği, yabancı dilleri, karmaşık kimyasal formülleri kavrayabilecek ama Evrim teorisini anlamayacak, öyle mi?

Yazının tamamı için…