Ana sayfa Editörden Mehveş Evin: ‘Modern, hoşgörülü Müslüman ülke’ rolünden çoktan vazgeçildi

Mehveş Evin: ‘Modern, hoşgörülü Müslüman ülke’ rolünden çoktan vazgeçildi

PAYLAŞ

Türkiye’de ‘modern, hoşgörülü Müslüman ülke’ rolünden çoktan vazgeçildiğini söyleyen artıgerçek yazarı Mehveş Evin, İstanbul’da yapılması istenilen ‘Onur Yürüyüşü’ne yönelik polis müdahalesini ve LGBTİ bireylerine karşı tahammülsüzlüğü eleştirdi. Evin, “Yasaklama, ister istemez demokratik, liberal kesimlerde ‘yalnızlaşıyoruz’ duygusunu yaratıyor. İstenen tam da bu zaten.” diye yazdı.

Mehveş Evin’in “OHAL’de ‘herhal’de aşk” başlıklı yazısının igili kısmı şu şekilde:

Müslümanlığın, dinin, vicdanın, ahlakın siyasi pozisyona göre kullanılması bu kadar sıradanlaşmışken Onur Yürüyüşü’ne daha fazla ‘hoşgörü’ göstermenin manası yoktu. Eh, AB ile müzakereler ‘askıya’ alınmak üzere…

‘Modern, hoşgörülü Müslüman ülke’ rolünden çoktan vazgeçildi. Aksine, alabildiğine hoşgörüsüz, sevgisiz, önyargılı bir toplum oluşturmak için özel çaba harcanıyor. Geçer akçenin nefret, taciz, kabalık olduğu bir ortamda sesi en yüksek çıkanlar, doğal olarak en tahammülsüz gruplar.

Bu tip kitlelerin idare edilmesi, yönetilmesi kimine göre ‘daha kolay’ olsa da nefret kontrolden çıktı mı hiçbir şeyi idare edemezsiniz. Bir bakarsanız kendi yarattığınız karanlıkta kaybolmuşsunuz…

LGBTi’ye yönelik hoşgörüsüzlüğü, yasak koyma sevdasını yönetimin ‘muhafazarlaşması’ ile açıklamak işin kolayı. LGBTi meselesi, bir toplumun demokratik olup olmadığına dair bir turnusol işlev gördü hep.

Bir insanın en temel hakkı olan ‘cinsiyet yönelimi’ne karışmak, müdahale etmek, bastırmak onu yok etmiyor. Tarih boyunca farklı dinler, yönetimler tarafından eşcinsellik şeytanlaştırılmaya çalışıldı da ne oldu?

LGBTi, kendi sözünü özgürce sokaklarda söyleyemediği, kendi kimliğini korkusuzca taşıyamadığı sürece başka ezilenlerin, azınlıkların da özgürleşme imkanı yok.

Yasaklama, ister istemez demokratik, liberal kesimlerde ‘yalnızlaşıyoruz’ duygusunu yaratıyor. İstenen tam da bu zaten.

Yazının tamamı için…