Ana sayfa Editörden Mehveş Evin: Satın satın, memleketin her dönümünü satın!

Mehveş Evin: Satın satın, memleketin her dönümünü satın!

PAYLAŞ

Artıgerçek yazarı Mehveş Evin, zeytinlik alanlarında maden sahası ve sanayi tesisi açılmasına izin veren yasa tasarısını eleştirdi. Tasarının altında yatan ranta dikkat çeken Evin, “Gezegeni, suyu, toprağı, hayvanı, insanı sırf kar sağlamak üzerinden değerlendiren bu anlayış, sadece bilimsel gerçeklerden, akıl ve mantıktan yoksun değil, maneviyattan da nasibini almamış” dedi.

Mehveş Evin’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

Meydanlarda vatan, millet, toprak diye bas bas bağırırlar… Ama iş ranta gelince en değerli kamusal varlıkları dahi satılıktır.
Hiçbir değer, hiçbir mantık onları durduramaz.
Zeytinlikler, mera ve kıyılarla ilgili Meclis’e sunulan şu son yasa tasarısı tam da böyle bir örnek. Tepkiler üzerine değişiklik yapıldı, buna göre güya zeytinliklerin imara açılması yasaklandı.
Ama maden sahası ve sanayi tesisine izin var!
Güya diyorum, zira sayısız örnekte gördüğümüz gibi, madene, sanayiye izin vermek zaten bir bölgenin dokusunu, ekolojisini mahvedecek hareketler. Peşi sıra bir torba yasa daha çıkarılarak imara da, başka faaliyetlere de açılır.
Kaldı ki turizm iyi gitmiyor, bu gidişle toparlayacak gibi de değil. Turizmciler kan ağlıyor, Batılı turist ayağını kesti. Kıyılarda tatile gelen yok.
Ya madencilik öyle mi? Maşallah, altın yumurtlayan tavuk.
117 milyon zeytin ağacı tehdit altında mıymış, kimin umurunda? Bütün kıyıları kele çevir, yandaş patronlara ihaleleri dağıt, yakında zeytini de Tunus’dan, Yunanistan’dan ithal edersin, ne olacak?

Gezegeni, suyu, toprağı, hayvanı, insanı sırf kar sağlamak üzerinden değerlendiren bu anlayış, sadece bilimsel gerçeklerden, akıl ve mantıktan yoksun değil, maneviyattan da nasibini almamış.
Hadi maneviyatı geçtim… Hatta Kuran’dan, İslam alimlerinden doğa sevgisi ve önemi üzerinden örnekler verecektim ama vazgeçtim. Çünkü faydası yok.
İyisi mi memleketin tamamını maden sahasına çevirin, satılmayan son toprağı, suyu, ağacı da satın.
Satın satın, memleketin her dönümünü satın!
Bakalım çocuklarınız hangi havayı soluyarak büyüyecek… Nükleerden, termikten kirlenen gıdalarla nasıl beslenecek, hangi suyu içecek?
Ekolojik yıkımın yarattığı tahribatlardan dolayı hangi hastalıklara yakalanacak?
Ha tabii, ayrıcalıklıların bu sorunlardan muzdarip olmayacağını, servetin yedi ceddinize yeteceğini hesaplıyor olabilirsiniz.
O zaman hayırlı işler size.

Yazının tamamı için…