Ana sayfa Editörden Mehveş Evin: Türkiye’nin bu küçük hesaplarla, korkularla kaybedecek daha fazla vakti yok

Mehveş Evin: Türkiye’nin bu küçük hesaplarla, korkularla kaybedecek daha fazla vakti yok

PAYLAŞ

Kılıçdaroğlu’nun HDP’ye uzak durmaya çalışması ve Akşener’in kuracağı yeni parti için muhalif MHP’lilere kurultaya katılmama çağrısı yapmasının muhalefeti böldüğünü söyleyen artıgerçek yazarı Mehveş Evin, “Oysa Türkiye’nin bu küçük hesaplarla, korkularla kaybedecek daha fazla vakti yok” diye yazdı.

Mehveş Evin’in yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

CHP ve liderinin, HDP’ye itinayla uzak durmaya çalışması, muhalefeti bölen, zayıflatan en önemli faktör. Öte yandan, iktidarın CHP’ye yönelik ‘FETÖ’ tehdidi ve atakları sürerken bir de HDP ile yan yana görünmeyi istememesi, bazılarına göre ‘anlaşılır’ gelebilir. Ancak Türkiye’de parlamenter demokrasinin, hatta siyasetin sonuna gelinmişken, yapılabilecek en temel hatalardan biri, güçleri birleştirmemek.

Muhalif güçleri bölen ikinci faktör, yeni parti kuracağını açıklayan Meral Akşener’in muhalif MHP’lilere kurultaya katılmama çağrısı yapması. CHP’deki kaygının daha şiddetli versiyonu yeni partide de yaşanıyor: Hem iktidarın her muhalif sese karşı ‘FETÖ’ sopasını göstermesi, hem de olur ya, HDP’lilerden birileri katılırsa aynı karede yer almanın tepki göreceğinin hesabı yapılıyor.

Oysa Türkiye’nin bu küçük hesaplarla, korkularla kaybedecek daha fazla vakti yok. Referandum en önemli dersi verdi: Birbirine zıt ideolojilerden de olsa, ‘hayır’ çatısı altında toplanmanın sonucu ortada. Eğer bu birliktelik biraz daha sıkı tutulabilse, Anadolu’da daha iyi örgütlenebilse, HDP seçmeninin yoğun olduğu il ve ilçeler yalnız bırakılmasaydı, son dakikada alınan ‘mühürsüz oy pusulası’ numarası bile seçim sonucunu değiştirmeye yetmeyecekti. Referandum sonrasında, meşruluğu tartışmalı sonucu kabul eden muhalefet partileri, asıl yenilgiyi o zaman aldı. Şimdiyse hesaplarını 2019’a kilitlemiş durumdalar. Ne büyük hata…

Yazının tamamı için…