Ana sayfa Editörden Mehveş Evin: Zaman’da yazanların bugün hapiste olmalarının sebebi, son birkaç yılda muhalif...

Mehveş Evin: Zaman’da yazanların bugün hapiste olmalarının sebebi, son birkaç yılda muhalif çizgiye çekilmeleri

PAYLAŞ

Aralarında Ali Bulaç, Şahin Alpay, Ahmet Turan Alkan ve Mümtazer Türköne’nin de bulunduğu Zaman yazarlarının yargılandıkları davayı eleştiren artıgerçek yazarı Mehveş Evin, Zaman gazetesinin yayın çizgisini de, şu an hapis tutulan yazarların fikir ve görüşlerini de genel olarak desteklemediğini söyledi. Evin, “Fakat böyle düşünmem, ‘o zaman hapiste sürünsünler’ dememi gerektirmez, aksine desteklemediğim fikir ve görüşleri de savunmamı gerektirir” diye yazdı.

Mehveş Evin’in yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Ne ironiktir ki Zaman’da yazanların bugün hapiste olmalarının sebebi, son birkaç yılda muhalif çizgiye çekilmeleri. Ve elbette, darbe girişimi sonrası Gülen cemaatiyle bağlantılandırılan ne varsa, aynı pakete konmaları. Suç varsa cezalandırma orantılı mı, hak mı, hukuk mu, bunlardan bahis yok… ,

Böyle düşünenlerin çoğu da korkudan sesini çıkaramıyor zaten. ‘Gülen hareketinin başka gazetecilere, ülkeye verdiği zarar dururken lanet Zaman gazetesini mi savunacağız şimdi’ deyip bir zamanlar aynı masalarda oturdukları, aynı kaptan yemek yedikleri, eteklerine süründükleri insanları görmezden geliyorlar.

Bu noktada mecburi not düşeyim: Zaman gazetesinin yayın çizgisini de, şu an hapis tutulan yazarların fikir ve görüşlerini de genel olarak desteklemedim, eleştirdim. Yayıncılığını ikiyüzlü, manipülatif buldum. Bir cemaat liderinin gak demesiyle hazırola geçen gazeteciliği hiç tasvip etmediğimi de, abonelik sistemini ‘Türkiye’nin en çok satan gazetesiyiz’ diye yutturmaya kalktıklarını da zamanında yüzlerine karşı da söyledim. Fakat böyle düşünmem, ‘o zaman hapiste sürünsünler’ dememi gerektirmez, aksine desteklemediğim fikir ve görüşleri de savunmamı gerektirir.

Yazının tamamı için…