Ana sayfa Editörden Mehveş Evin: Bu düzen, sadece muhaliflerini değil, kendi yandaşını da yakacak

Mehveş Evin: Bu düzen, sadece muhaliflerini değil, kendi yandaşını da yakacak

PAYLAŞ

İnsan hakları savunucularının tutuklanmasıyla korku imparatorluğunun bir eşik daha atladığını söyleyen artıgerçek yazarı Mehveş Evin, “Haktan, hukuktan yoksun, her alanda tek adamın emirlerine bağlanan bu düzen, sadece muhaliflerini değil, kendi yandaşını da yakaca” diye yazdı.

Bu tutuklamalarla vatandaşa ve dünyaya mesaj veirlmek istendiğini de söyleyen Evin, “Bu muamele hepinize şu mesajı veriyor: Haksızlıkları, hukuksuzları, kötü muameleyi sorgulamayın!” dedi.

Mehveş Evin’in yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Filistinli’nin, Roman’ın, engellinin, çocukların, kadınların haklarını savunmak için ömrünü vakfedenlere reva görülen bu muamele, hepinize şu mesajı veriyor:
Uluslararası kurumlarla çalışmayın!
Haksızlıkları, hukuksuzları, kötü muameleyi sorgulamayın!
Korkun, çok korkun! Çünkü istediğimiz zaman, hiçbir gerekçeye, belgeye, tvite filan gerek duymadan sizi kodese tıkabiliriz!

Dünyaya verilen mesaj da şu: “Bizi eleştirmeye, köşeye sıkıştırmaya, istediklerimizi yapmamaya devam ederseniz, Türkiye’de bulunan vatandaşlarınıza bunu ödetiriz…” (Bakınız Almanya-İncirlik, Almanya-Deniz Yücel ve Almanya-konuşma yapma gerilimi, AP Konseyi kararı, ve elbette Suriye savaşında gelinen yer…)

Evet, korku imparatorluğu, medyasıyla, muhbirleriyle, şantajlarıyla, rehin almalarıyla bir eşik atladı.

Ancak şunu iyice kavrayalım:

Haktan, hukuktan yoksun, her alanda tek adamın emirlerine bağlanan bu düzen, sadece muhaliflerini değil, kendi yandaşını da yakacak. Kendi içine kapanan, rehin siyasetiyle dünyaya meydan okumaya kalkan bir Türkiye, bazı mevzilerde ‘başarı’ kazanacağını sansa da eninde sonunda kaybeder, telafisi çok zor olacak büyük zarar görür.

Yazının tamamı için…