Connect with us

Dünya

Meksika’da her 15 dakikada bir kişi ölüyor

Published

on

Meksika’da uyuşturucu kartelleri ve çeteler arasındaki güç savaşları nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı yükseliyor. Ülkede 2017 yılı başından bu yana en kanlı kartel savaşlarının yaşandığı 2006-2012 yılları arasındaki dönemden bile daha fazla kişi hayatını kaybetti.

Meksika İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre Ekim 2017’de bir ay içindeki en yüksek ölüm oranlarına ulaşıldı. Bakanlık verilerinde sadece Ekim ayında 2 bin 764 ölüm vakasının kayıtlara geçtiği ve Kasım ayına kadar 2017 yılında toplam 23 bin 968 kişinin öldüğü bilgisi verildi.

Ülke tarihinin en kanlı döneminin 22 852 ölüm vakasıyla 2011 yılı olduğu belirtilirken, 2017 yılında bu sayının da üstüne çıkılmış oldu. 2015 yılında geride bırakılan yıllara oranla ölüm sayısının düştüğü ancak sonrasında yeniden artışa geçtiği belirtildi.

Bu durumu, 2012 yılı sonrası uyuşturucu kartellerine yönelik mücadelede, tutuklamalar ve kartel liderlerinin öldürülmesinin ardından suç çeteleri içindeki güç savaşlarının körüklediği belirtildi. Ayrıca küçük çetelerin de uyuşturucu pazarına girmesi, fidye için insan kaçırmaları ve insan ticareti gibi suçlar nedeniyle ölüm oranlarında 2015 yılında azalma kaydedilirken sayının yeniden arttığı belirtildi.

“İnsanlar bir anda kayboluyor”

Meksika’da ayrıca kayıp olarak bildirilen on binlerce kişi bulunuyor. Güvenlik şirketi Observatorio Nacional Ciudadano’dan Francisco Rivas, hayatına kaybedenlere bir de birdenbire ortadan kaybolanon binlerce kişinin eklendiğini belirtti. Rivas, “insanların birden kaybolduğunu ve bir daha onlardan haber alınamadığını” ifade etti.

Meksika’da şiddeti, yasa dışı yollardan milyarlarca dolar kazanç sağlayan organize suçların, suç çetelerinin cezasız kalması ve ABD üzerinden yapılan yasa dışı silah ticaretinin tetiklediği bildiriliyor. Yapılan bir araştırmaya göre, Meksika’da 24 milyonun üzerinde ateşli silah bulunuyor.
DW

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar