Connect with us

Sürmanşet

Meksika’da şiddet ve ölüm rekor kırdı

Published

on

Meksika’da uyuşturucu kartelleri arasında yaşanan şiddet nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı, kayıtların tutulmaya başlandığı 1997’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Meksikalı yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre, 2017’in 11 ayında 23 bin 101 kişinin yaşamını yitirdi.

Sadece Kasım ayı içinde 2 bin 212 kişinin öldüğünü, Ekim ayında ise bir ay içinde ölenlerin sayısının en üst düzeye ulaşarak 2 bin 380 ölüm vakasının kayıtlara geçtiği belirtildi.

Uyuşturucu kartellerinin şiddeti nedeniyle ölenlerin sayısı bundan önce 2011 yılında en üst düzeye ulaşmış ve 22 bin 855 ölüm vakası kayıtlara geçmişti.

Şiddetin artması Nieto’yu zora soktu

Uyuşturucu kartellerinin şiddeti nedeniyle ölenlerin sayısının artması, Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto için bir yenilgi olarak değerlendiriliyor. Pena Nieto göreve geldiği 2012 yılında Meksika’da uyuşturucu kartellerinin yarattığı şiddeti ortadan kaldıracağını vadetmişti.

Meksika Devlet Başkanı Pena Nieto

Nieto’nun iktidarının ilk yıllarında uyuşturucu kartellerinin yarattığı şiddette azalma kaydedilse de sonraki yıllarda şiddet yeniden arttı.

Meksika parlamentosunda geçen hafta iç güvenliğin sağlanmasında ordunun rolüne yeni düzenlemeler getiren tartışmalı bir yasa kabul edilmişti. Ancak Meksikalıların çoğu yeni iç güvenlik yasasının şiddeti artırmasından kaygı duyuyor.

Nieto hükümetinin uyuşturucu kartellerinin yarattığı şiddeti azaltmada başarısız olması kendi inandırıcılığının yanı sıra 2018’deki seçimler için iktidar mücadelesi veren Kurumsal Devrimci Parti’ye (PRI) de zarar verdi.

Pena Nieto’nun, Meksika’nın bugüne kadarki devlet başkanları arasında popülaritesi en düşük lider olduğu belirtiliyor. İkinci dönem devlet başkanı olması anayasa ile engellenen Pena Nieto’nun yerini rakibi solcu lider Andres Manuel Lopez Obrador’un alması bekleniyor.

Ancak Lopez’in şiddetin azaltılması için uyuşturucu kartellerine ve çetelerine af getirilmesi önerisi oy kaybetmesine yol açabileceği tahmin ediliyor. Kamuoyu yoklamalarına göre Meksikalıların üçte ikisi bu öneriyi reddederken sadece dörtte birinden azı öneriye destek veriyor.

Şiddetin nedenleri

Uzmanlar şiddetin artmasına neden olarak uyuşturucu kartellerinin küçük çetelere bölünmesini ve bu küçük grupların egemen oldukları alanda iktidarlarını koruyabilmek için daha fazla şiddete başvurmalarını gösteriyor. Bunun yanı sıra hükümetin şiddete karşı izlediği siyasetin başarısız olduğuna işaret ediliyor.

Eski Devlet Başkanı Felipe Calderon’un 2006 yılının sonunda uyuşturucu kartellerine karşı mücadele başlatmasının ardından şiddet arttı. O dönemden beri uyuşturucu çeteleri tarafından 190 binden fazla kişinin öldürüldüğü belirtiliyor.
DW

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar