Ana sayfa Dünya Meksika’da zam sonrası halk benzin istasyonlarını işgal etti

Meksika’da zam sonrası halk benzin istasyonlarını işgal etti

PAYLAŞ

Meksika’da yeni yıl ile birlikte akaryakıta yüzde 20 zam yapılması ülke genelinde protestolara neden oldu. Hükümet Mart ayına kadar akaryakıt fiyatlarını düşürmeyi planlamasına rağmen ülkenin para birimi pezonun dolar karşısındaki değer kaybı ile zamların gıda ve toplu taşımaya da yansıması bekleniyor.

Sendika’da yer alan habere göre, Meksika’nın üçüncü büyük kenti Guadalajara’da başlayan ve yaklaşık binlerce kişinin katıldığı eylemlerde halk, akaryakıt istasyonlarını, otoyolları ve sokakları işgal etti. Polis göstericilere biber gazı ile saldırdı, 5 kişi gözaltına alındı. Başkent Mexico City’de düzenlenen benzer gösterilerde de otoyolu işgal eden 6 öğrenci gözaltına alındı.

“Neoliberal politikalar yüzünden”

Akaryakıt zammının sebebi olarak ülkenin devlet başkanı Enrique Pena Nieto’nun neoliberal politikaları olarak görülüyor. 2014 yılında enerji reformu adı altında 70 yıllık ulusal petrol şirketini özelleştiren Nieto’a destek ise düşmeye devam ediyor. Venezuela merkezli TeleSur’a göre Nieto’nun oy oranı yüzde 20-25 arasında.