Ana sayfa Editörden Ceyda Karan: “Memleket nasıl fütursuzca ‘uçuruma sürüklenir’ diye şaşırıp kalmamak elde değil”

Ceyda Karan: “Memleket nasıl fütursuzca ‘uçuruma sürüklenir’ diye şaşırıp kalmamak elde değil”

PAYLAŞ

Cumhuriyet Yazarı Ceyda Karan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Siz böyle davranmaya devam ederseniz, yarın dünyanın hiçbir yerinde hiçbir Avrupalı, Batılı, güvenle, huzurla sokağa adım atamaz.” sözlerine, ‘Memleket nasıl olup bu denli fütursuzca “uçuruma sürüklenir” diye şaşırıp kalmamak elde değil.’ dedi.

Yazının ilgili kısmı şöyle:

Londra’da dünkü terör saldırılarının sonrasında da el mahkûm, evvela “Bile bile lades” diyeceğiz.
Bu krizin Cumhuriyet’i gömecek başkanlık sistemi referandumuna yönelik siyasi hırslarla çıkartıldığı herkesin malumu. Yine de bir memleket nasıl olup bu denli fütursuzca “uçuruma sürüklenir” diye şaşırıp kalmamak elde değil.

***

Bu sefer kantarın topuzu fena kaçtı. Henüz geçen hafta Dışişleri Bakanı’nın “Avrupa’da din savaşı çıkacak” buyurmasının “dumanı tüterken”, Cumhurbaşkanı’ndan şu öngörü geliverdi:
“Bize parmak sallayan Avrupalılara sesleniyorum; Türkiye itilecek, kakılacak, onuru ile oynanacak, bakanları kapılardan kovulacak, vatandaşları yerlerde sürüklenecek bir ülke değildir. Dünyanın her yerinde bu yaşananlar çok yakından takip ediliyor. Siz böyle davranmaya devam ederseniz, yarın dünyanın hiçbir yerinde hiçbir Avrupalı, Batılı, güvenle, huzurla sokağa adım atamaz.”
Hedef malum. Ama mevzu “Türk’ün Türk’e propagandasını” çoktan aştığından Reuters haber ajansı derhal bu sözleri dünyaya duyurdu, Batı medyası tespiti koydu: “Erdoğan Avrupa’daki herkesin güvenliğini tehdit etti.” Birkaç saat geçmemişti ki, IŞİD’in üstlendiği Londra saldırısı geldi. Sözler dalga dalga yayıldı.
Ankara “toparlandı”, Dışişleri, Başbakanlık, AB Bakanlığı art arda taziye mesajları geçti. Cumhurbaşkanlığı da… Avrupalılar hiç “samimi” bulmamış olsa gerek, dün Avrupa Komisyonu, Türkiye’nin daimi temsilcisini çağırıp bu sözlere dair “izahat” istedi. Artık oradaki diplomatımız ne dedi, bilmiyorum.

Yazının tamamı için…