Ana sayfa Editörden “Memleketi ‘medeniyetler çatışması çıkartmayı arzulayan ülke’ konumuna düşürmenin bedelleri olacaktır”

“Memleketi ‘medeniyetler çatışması çıkartmayı arzulayan ülke’ konumuna düşürmenin bedelleri olacaktır”

PAYLAŞ

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Ceyda Karan, “yangına körükle gitmek” başlıklı yazısında, Hollanda krizi sonrası Avrupa ülkelerine karşı takınılan tavrın bedelinin olacağını söyledi.

Karan’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

“Yangına körükle gitmek” diye buna denilir… Türkiye’deki iç politik hesaplar ve parlamenter sistemi değiştirmek hırsı üzerinden, Hollanda ve Almanya başta olmak üzere tüm Avrupa’ya açılan cephenin başka türlü tarifi mümkün değil. Retorikte estirilen hamasetin artık haddi hesabı kalmadı.

Ankara bir yandan Avrupa ile her krizde yaptığı üzere “sığınmacı sopasını” çıkartıyor. Yani Avrupa’ya “akan” Müslüman Suriyelileri… Son dönemde de sürekli “Müslüman âlemin temsilcisi olan ülke biziz” mesajları yağdırılması boşuna değil. Diğer yandan siyasal İslam yoluyla Avrupa’nın içerisinde er ya da geç “arıza çıkartılacağı” ima ediliyor.

Hangi hesaplarla? Uluslararası siyasette çıkarlar konuşur belki, ama kelam bu kadar bedavadan saçılmaz. “Biz, bizim sistemi değiştirdikten sonra Avrupalılarla nasılsa el sıkışırız” deniliyor da olabilir. Peki, kazın ayağı öyle mi? Değil. Memleketi “medeniyetler çatışması çıkartmayı arzulayan ülke” konumuna düşürmenin bedelleri olacaktır. Tabii en başta ödeyecek olan bizleriz.

Yazının tamamı için…