Ana sayfa Dünya Merkel’den, Özil ve Gündoğan’ın Erdoğan’la buluşmasına tepki: Yanlış anlamaya davet çıkaracak...

Merkel’den, Özil ve Gündoğan’ın Erdoğan’la buluşmasına tepki: Yanlış anlamaya davet çıkaracak bir durum

PAYLAŞ

Merkel, sözcüsü Steffen Seibert aracılığıyla yaptığı açıklamada, “Rol model milli takım oyuncularının Erdoğan ile buluşması soru işaretleri yaratan ve yanlış anlamaya davet çıkaracak bir durum” ifadelerini kullandı.

Berlin’deki olağan basın toplantısında konuşan sözcü Seibert, konunun Alman Futbol Federasyonu (DBF) içinde de gündeme geleceğinden emin olduğunu belirtti ve Özil ile Gündoğan’ın konuya ilişkin açıklama yapmalarını da memnuniyetle karşıladıklarını kaydetti.

Almanya Futbol Federasyonu (DFB) de, Özil ve Gündoğan’ın Londra’da Erdoğan’ı ziyaret ederek ona forma vermelerini “seçim kampanyası manipülasyonu” olarak niteledi.

DFB Başkanı Reinhard Grindel Twitter’dan yaptığı açıklamada “Alman Futbol Federasyonu Sayın Erdoğan’ın tam anlamıyla dikkate almadığı değerleri savunmaktadır. Bu nedenle milli futbolcuların seçim kampanyasına alet olmaları iyi olmamıştır” ifadelerini kullandı.

 

Grindel, “Böyle davranarak futbolcularımız Alman Futbol Federasyonu’nun entegrasyon çalışmalarına kesinlikle yardımcı olmamışlardır” diye de ekledi.

Erdoğan, Özil ve Gündoğan’ın, Londra’daki buluşmalarının AKP’nin sosyal medya hesaplarında yayınlanması, Almanya’da tepki yaratmış ve buluşma, Erdoğan’a seçim desteği olarak yorumlanmıştı.

Sözcü Seibert, “Merkel de bunu gizli bir seçim desteği olarak mı değerlendiriyor” sorusuna ise yanıt vermedi.

Buluşma, AKP hesaplarından böyle duyuruldu.


Deutsche Welle’nin (DW) haberine göre Gündoğan “Bu fotoğrafla siyasi bir mesaj vermek ya da seçim kampanyası yapmak istememiştim” sözleriyle eleştirilere yanıt verdi.

Gündoğan sözlerine şöyle devam etti:

“Almanya’nın milli futbolcuları olarak DFB’nin değerlerine bağlıyız ve sorumluluklarımızın farkındayız.”

DW editörü Oliver Pieper, buluşma ile ilgili kaleme aldığı analizde, Deniz Yücel’in iddianame hazırlanmadan bir yıl cezaevinde tutulmasını hatırlattı ve “Erdoğan’ın yanında poz veren Alman Milli Takımı oyuncuları Özil ve Gündoğan’ın fotoğraflarını Deniz Yücel gördüğünde aklından neler geçti acaba” sorusunu sordu.

Pieper, analizinde şu satırlara yer verdi:

“Büyük bir ihtimalle, “terör propagandası” suçlamasıyla Erdoğan’ın Türkiyesinde cezaevinde geçirdiği bir yılı hatırlamıştır. İnsan hakları aktivisti Peter Steudtner de Gündoğan’ın Erdoğan’a “Sayın Cumhurbaşkanım’a saygılarımla” ifadeleriyle imzaladığı Manchester City formasını gördüğünde Türkiye’de “silahlı terör örgütünü desteklemek” suçlamasıyla cezaevinde geçirdiği günleri aklına getirmiştir.”