Ana sayfa Editörden Murat Belge: “Mesajı anladık, ‘hayır’ çıkarsa ‘iç savaş’; tamam da, ‘evet’ çıkarsa...

Murat Belge: “Mesajı anladık, ‘hayır’ çıkarsa ‘iç savaş’; tamam da, ‘evet’ çıkarsa ne?”

PAYLAŞ

Murat Belge, AKP’nin daha önce denediği ve sonuç aldığı kutuplaştırma siyaseyine referandum öncesi de devam ettiğini söyledi. Bu kapsamda yapılanların kötü etkilerinin kaç yılda giderilebileceğini bilmediğini söyleyen Belge T24’teki yazısında, “AKP iktidarı bir süreden beri, mantığını, stratejisini, her şeyini bu temel üzerinden biçimlendiriyor” dedi.

Murat Belge’nin yazısının ilgili kısmı şöyle:

Şimdiye kadar beklenen sonuçları veren “kutuplaştırma” siyasetine devam! “Memleket için” edebiyatının altında gene aynı “biz/onlar” kutuplaşması, çatışması var. Burada “evet” çıkması bizim için iyi. “Hayır” düşmanlarımızın umduğu, beklediği.

AKP iktidarı bir süreden beri, mantığını, stratejisini, her şeyini bu temel üzerinden biçimlendiriyor. Bu alanda şimdiye kadar yapılanların kötü etkileri kaç yılda giderilir, bu toplumun “tek bir toplum” olması nasıl sağlanabilir, bilemiyorum. Ama belli ki AKP iktidarına göre bu toplumda kalabalık bir kesim yani “evet” diyenlerden fazla olup da iç savaşa yol açması mümkün olan kesim” bu toplum için “fazlalık.” Bunlar yalnız “olmasa da olur” değil, gitgide “olmasa daha iyi olur” denecek insanlar. “Yerli ve millî” olmayanlar.

PKK ile, FETÖ ile “hayır” diyenler, yani “vatan hainleri…” Başbakan ve Cumhurbaşkanı bu telden çalıyor. Bu strateji içinde “iyi polis” rolünü üstlenenler de “evet diyen de, hayır diyen de saygıdeğerdir” beyanatları veriyor. Ama bu toplumun böyle konularda azımsanmayacak bir deney birikimi vardır. Neyin “zevahiri kurtarmak için” söylendiğini, neyin gerçek hayatın belirleyicisi olduğunu gayet iyi bilir.

Dolayısıyla, peki, mesajı anladık, “hayır” çıkarsa “iç savaş”; tamam da, “evet” çıkarsa ne?

Yazının tamamı için…