Ana sayfa Öne Çıkanlar Mevlüt Çavuşoğlu: İdlib’teki amacımız çatışmaları önlemek

Mevlüt Çavuşoğlu: İdlib’teki amacımız çatışmaları önlemek

PAYLAŞ

Yeni Şafak gazetesinin haberine göre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu İdlib konusunda açıklama yaptı. Çavuşoğlu, “İdlib’deki çatışmasızlık bölgesine intikaldeki amacımız, çatışmaları tamamen önlemek ve siyasi süreci kolaylaştırmak. Astana bir yerde güven artırıcı önlemler için çatışmaların durdurulması, bitirilmesi için bir platform ama amacımız şimdi Cenevre sürecini canlandırmak” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından sonra, akşam saatlerinde ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’la telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin Afyonkarahisar’daki kampında İdlib’te Özgür Suriye Ordusu’nun askeri harekat başlattığını açıklamıştı. Erdoğan, “Fırat Kalkanı Harekatı ile açtığımız alanı şimdi de İdlib’in güvenliğini sağlamaya yönelik yeni bir adımla daha ileri taşıma gayretindeyiz. Bugün İdlib’de ciddi bir harekat var ve bu devam edecek” demişti.

Hatay’a sınır olan Suriye’nin İdlib bölgesi, eski adı El Nusra Cephesi olan “Şam’ın Fethi Cephesi” gibi ateşkesi reddeden örgütlerin kontrolünde. İdlib’te 20 bin silahlı militan olduğu tahmin ediliyor.