Ana sayfa Gündem MGK: ‘Güvenli bölge’ projesi ileri adımlarla güçlendirilecek

MGK: ‘Güvenli bölge’ projesi ileri adımlarla güçlendirilecek

yaklaşık üç buçuk saat süren Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sonrası yayınlanan bildiride, Türkiye’nin ABD ile koordineli biçimde Suriye ile kuzeydoğu sınırı boyunca kurmayı planladığı ‘güvenli bölge’nin hayata geçirilmesine ilişkin yeni vurgu yapıldı.

PAYLAŞ

MGK bildirisinde şöyle dendi: “Türkiye’nin, insani bir mesele olarak ele aldığı Suriyeli sığınmacıların evlerine bir an önce dönmelerini sağlayacak güvenli bölge projesinin hayata geçirilmesine ilişkin samimi gayretlerini daha ileri adımlarla güçlendireceği belirtilmiş; Milli güvenliğin sağlanması için gereken iradeyi ortaya koymakta tereddüt etmeyeceği ifade edilmiştir.”

Açıklamada ayrıca, Türkiye’nin güvenliğini yakından ilgilendiren önemli iç ve dış gelişmelerin ele alındığı belirtilerek, ‘PKK/PYD-YPG, FETÖ ve DEAŞ gibi tüm terör örgütlerine karşı mücadele hakkında kurula bilgi sunularak müzakere edildiği’ belirtildi.

Bildirinin terörle mücadele başlığındaysa, “Irak’ın kuzeyinde PKK/KCK terör örgütüne karşı her iki ülkenin güvenliğini sağlamak üzere yürütülen pençe operasyonlarının, teröristler bölgeden tamamen temizlenene kadar devam edeceği teyit edilmiştir” dendi.

Bildiride, Doğu Akdeniz’de, Türkiye’nin yürüttüğü faaliyetlerin kararlılıkla devam edeceğinin de altının çizildiği ifade edildi.

MGK bildirisinin son maddesinde ise, “Ülkemizde, bölgemizde ve dünyada meydana gelen gelişmelerin milli güvenliğimize yönelik tesirlerinin tüm yönleriyle değerlendirilmesi suretiyle hazırlanan milli güvenlik siyaseti belgesi görüşülmüş ve uygun bulunmuştur” dendi.