Ana sayfa Manşet MHP Milletvekili Atilla Kaya“MHP tabanının üçte ikisi Erdoğan’a oy vermeyecek”

MHP Milletvekili Atilla Kaya“MHP tabanının üçte ikisi Erdoğan’a oy vermeyecek”

Erdoğan ile kurulan ittifaktan parti tabanının duyduğu rahatsızlığı dile getiren MHP İstanbul Milletvekili Atila Kaya, “Milliyetçi-ülkücü camia, AKP ile yapılan ittifaktan rahatsız. MHP tabanının üçte ikisi Erdoğan’a oy vermeyecek” dedi.

PAYLAŞ

Erdoğan’ın yıllarca ülkücü camiaya karşı düşmanca bir tutum sergilediğini belirten MHP Milletvekili Atila Kaya, “Tabanda “Böyle tutum takınan kişi niye bizim adayımız olsun” diye ciddi rahatsızlık var. Kayıtsız şartsız Erdoğan’a niye destek verildiğini taban ve seçmenimiz bilmiyor” diye konuştu. Sözcü’den Kemal Elibol’a konuşan Kaya, 16 Nisan dönemindeki tavrını da anlatırken şunları söyledi:

MHP’nin anayasa referandum sürecinde yürüttüğü politikalara karşı olduğum için genel başkan yardımcılığı görevinden istifa ettim. Anayasa değişiklik paketi ülkeyi tek adam ve parti devletine götürüyordu. Erdoğan’ın şahsında temsil edilen bu anlayışın seçmenden onay almaması için mücadelesi yürüttük.

‘TEK ADAM REJİMİ LEHİNE NASIL PROPAGANDA YAPABİLİRİM’

MHP’de tek adam ve parti devleti rejimine karşı çıkan bir milletvekili olarak tekrar aday olmadım. Aday olsam, cumhur ittifakını seçmenlere nasıl anlatırdım. ‘Tek adam rejimi kurmak isteyen Erdoğan adayımız’ deyip nasıl propaganda yapabilirdim? Kendi kendimle çelişkiye düşmemek için milletvekilliğine aday olmadım.

‘HAYIR’ OYUNUN DAHA FAZLASI BU SEÇİMDEN ÇIKACAK’

Referandumda bizim tabandan ne kadar hayır oyu çıktıysa bu seçimde Erdoğan’a ondan daha fazla hayır oyu çıkacak. Sözde AKP ile cumhur ittifakı yapıldı. İttifak da var da bir rektör, müsteşar, genel müdür, vali Allah rızası için bürokraside bir tek ülkücüye aktif görev verildi mi? Erzincan’dan bir partilimiz aradı. Ülkücü arkadaşlarımıza kamuda aktif görev verilip-verilmediğini sordum. “Şube müdürü bile yok” dedi. Taşeron işçiliğe başvuran MHP’li arkadaşlarımıza, “Git AKP İl başkanlığından referans getir” deniliyor. Madem böyle bir ittifak kurduk niye devlet kademelerinde ülkücülere görev verilmiyor?

‘BU TABLODA ERDOĞAN İLK TURDA SEÇİLEMEZ’

Sahada yaptığım gözlemlerde AKP tabanında ve teşkilatlarında o eski heyecan, şevk ve enerji yok. Çok ciddi yıpranmışlık ve onların tabiriyle metal yorgunluğu var. Ekonomik kaygılar toplumda artmış durumda. Dövizin ateşinin düşmemesi halkta karşılık bulmamalarına neden oluyor. Bu tabloda Erdoğan’ın ilk turda seçilemez. 2. tura Erdoğan’la birlikte Muharrem İnce’nin kalacağı görünüyor. MHP tabanı, “Kasım seçimlerinde ölüsü bile yüzde 11.6 çıkan MHP kendi adayını neden çıkarmadı” diye soruyor.