Ana sayfa Politika “MHP seçmeninin yüzde 90’ı, AKP seçmeninin yüzde 35’i ‘hayır’ diyor”

“MHP seçmeninin yüzde 90’ı, AKP seçmeninin yüzde 35’i ‘hayır’ diyor”

PAYLAŞ

MHP eski Grup Başkanvekili Prof. Yusuf Halaçoğlu Sözcğ Gazetesi’nden Özlem Gürses’e konuştu. Anket sonuçlarının AKP’yi memnun etmediğini öne süren Yusuf Halaçoğlu, “Türkiye, Suriye’den neden bir türlü çıkmıyor? Endişe duyuyorum. Sandığa bir hafta kala, AKP ‘Savaş var’ deyip referandumu rafa kaldırabilir” dedi

Sayın Erdoğan “Şahsımın projesidir” dedi, neyi yapamadılar bu 14 yılda?

Bunların iddiası şu: Çift başlılık var, seçilmiş başbakan ve seçilmiş cumhurbaşkanı var. E varsa var. Başbakanın güçlerini artırırsın, yürütmeyi düzenlersin. Parlamenter sistemde, seçim yasalarında aksaklıklar varsa onları da düzeltirsin. 14 yıldır hükümetsiniz zaten. İkincisi de diyorlar ki “Beka sorunu var…” İyi de 14 yıldır o beka sorununu da yaratan sizsiniz! Madem o kadar acil beka sorunu var, niye 2019’a bırakıyorsunuz?

Ne diyor insanlar?

Çok büyük bir itiraz var. AKP’nin seçmenleri içinde bile yüzde 35 oranında ‘hayır’ diyen var. MHP seçmeninin yüzde 90’ı ‘hayır’ diyor. Bizim teşkilatımızın çoğunluğu, Ülkü Ocaklarımız ‘hayır’ diyecek.

Sayın Bahçeli “Yok öyle bir şey” diyor…

E görürüz o zaman 17 Nisan’da… Önünde sonunda gelecek nasılsa önümüze sonuçlar. Bakın Kayseri’nin bir ilçesinde bizim 111 delegemiz var, kaç kişi katıldı dersiniz? 111 delegeden 16’sı katılıyor, 5’i de ‘hayır’ diyor. Bu son cumartesi buluşmamızda bizim de elektrikler gitti biliyorsunuz, jeneratör devreye girdi. Talimatlar verilmiş yerel yöneticilere, valilere. Her zulüm ‘hayır’ı artırıyor.

Sizce Sayın Bahçeli neden desteklemeye karar verdi Erdoğan’ı?

Ben onu anlayamadım, anlatılamadı da. O nedenle ‘hayır’ diyorum zaten. Beni ikna edecek bir sebebi olsaydı Genel Başkan’ın, ben çıkıp “Açıklayamayacağım şeyler var ama evet konusunda ikna oldum” derdim. Ama yok böyle bir şey. O nedenle ‘hayır’a devam ediyorum.