Ana sayfa Gündem Mehmet Aslan gözaltına alındı, ifadesinin ardından serbest bırakıldı

Mehmet Aslan gözaltına alındı, ifadesinin ardından serbest bırakıldı

PAYLAŞ

Oyuncu Mehmet Aslan, Ortaköy’de 39 kişinin hayatını kaybettiği gece kulübü saldırısının ardından sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlar nedeniyle “Cumhurbaşkanı’na hakeret” suçlamasıyla gözaltına alındı. İfadesi alınan Aslan serbset bırakıldı.

Tweetleri incelemeye alınan Aslan hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu tarafından, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında sabah saatlerinde avukatıyla birlikte emniyete giden Mehmet Aslan, saat 15.30 sıralarında Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edildi.

Aslan savcıya verdiği ifadenin ardından serbest bırakıldı.

“TWEETİ ŞOFÖRÜM ATMIŞ”

Mehmet Aslan emniyetteki ifadesinde, soruşturma konusu olan paylaşımın yapıldığı twitter hesabının kendisine ait olduğunu kabul etti. Aslan, yılbaşı gecesi attığı tweet ile ilgili soruya, “Ben tweetin atıldığı yılbaşı gecesinde eğlenmek amacıyla dışarıdaydım. Eğlence mekanında olduğum anlarda cep telefonum özel şoförüm olan M.A. da bulunuyordu. O gece saat 23.30 sıralarında şoförüm eğlence mekanına cep telefonumu getirdi. Ben telefonu inceledikten sonra şoförüme teslim ettim. Kendisi eğlence mekanından ayrıldı. Gece saat 04.00 sıralarında malum olaylar sonrasında şoförüm tekrardan içeri geldi ve bana meydana gelen terör olayından dolayı infiale kapılarak bana sormuş olduğunuz tweeti ve başka bir tweeti benim telefonumdan attığını ve daha sonrasında bu tweeti sildiğini söyledi” dedi.

Şoförünün bu tweeti sildikten sonra durumu yatıştırma amaçlı olarak 2 paylaşımda daha bulunduğunu söylediğini belirten Aslan, “Bunun üzerine telefonumu kontrol ettiğimde sayfamda bu twitter paylaşımının bulunmadığını, silinmiş olduğunu gördüm. Ben de saat 05.00 sıralarında toparlayıcı olacağını düşündüğüm, saldırı yapan teröristlerle ilgili twitter paylaşımlarında bulundum. Sabah da sosyal medyada bu paylaşımla ilgili tepkiler oluşunca tekrardan bir paylaşımda bulundum. Bana sormuş olduğunuz bu paylaşım belirttiğim üzere şoförüm tarafından atılmıştır” ifadelerini kullandı.

Atılan bu tweetin kendisinin üslubu ve siyasi kimliğiyle bağdaşmadığını kaydeden Aslan, “Bu güne kadar attığım paylaşımlar incelendiğinde devlete ve yönetenlere yönelik hakaret içerikli bir paylaşımım yoktur. Ayrıca hakkımda 2015 yılı seçimleri esnasında bir televizyon programı ile ilgili soruşturma olduğundan normalden daha dikkatli ve duyarlı bir tavır sergiliyorum. Böyle bir paylaşımda bulunmam akıl ve mantığa aykırı bir harekettir” dedi.