Ana sayfa Editörden “MHP’li vekiller AKP listesinden aday gösterilirse, Erdoğan’a derin bir yüzde 50 nefesi...

“MHP’li vekiller AKP listesinden aday gösterilirse, Erdoğan’a derin bir yüzde 50 nefesi aldıracak”

PAYLAŞ

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin OHAL ilanı, referandum ve Meclis İç Tüzüğü’nün değişiklik süreci olmak üzere son bir yılda Erdoğan’a üç kritik konuda destek verdiğini hatırlatan Hürriyet yazarı Murat Yetkin, 2019 seçimlerine dikkat çekti. Akşener öncülüğünde kurulacak yeni partinin MHP tabanından oy alacağını söyleyen Yetkin, “Oysa MHP’nin milletvekili adaylarının AK Parti listesinden gösterilmesi halinde hem onların seçilip Meclis’e girmesi, sonra ayrılıp kendi gruplarını kurması, hem de Erdoğan ve AK Parti’ye derin bir yüzde 50 nefesi aldırması mümkün olacak” diye yazdı.

Murat Yetkin’in “Erdoğan-Bahçeli ittifakına doğru” başlıklı yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Bahçeli, MHP’den kopuşlarla tabanda oluşan güç kaybını, Erdoğan’a verdiği destekle hükümet üzerinde etkisini artırmak suretiyle kapatma taktiğini izliyor sanki.
Erdoğan da giderek kendisi içim kilit önem taşıyan konularda Bahçeli’yi yanında bulmaya alışıyor.
Soru, bu işbirliğinin bir ortaklık olmasa da bir ittifaka dönüşüp dönüşmeyeceği
Önümüzde seçimler var; Ankara da her ne kadar 2018 söylentileri fısıldanıyorsa da belirlenen seçim tarihi 2019.
Bu seçim öncekilerden farklı olacak.
Cumhurbaşkanlığı seçimi için artık yüzde 50 artı 1 gerekiyor. Ama Meclis’te de cumhurbaşkanının başında olduğu partinin iktidarda olması için benzeri tablonun çıkması şart.
Meral Akşener ve Ümit Özdağ’ın duyurduğu yeni milliyetçi parti kurulup seçime girdiği takdirde, muhtemelen MHP tabanından oy alacak. Yeni partinin yüzde 10 barajını aşıp Meclis’e girip girmeyeceği üzerine sorular soruluyor ama bu durum aynı soruları MHP için de geçerli kılıyor.
Oysa MHP’nin milletvekili adaylarının AK Parti listesinden gösterilmesi halinde hem onların seçilip Meclis’e girmesi, sonra ayrılıp kendi gruplarını kurması, hem de Erdoğan ve AK Parti’ye derin bir yüzde 50 nefesi aldırması mümkün olacak. Siyaset kulisinde konuşulan konulardan birisi bu…

Yazının tamamı için…