Ana sayfa Dünya Michelle Obama: Bir tarafın tamamı erkek, tamamı beyaz

Michelle Obama: Bir tarafın tamamı erkek, tamamı beyaz

PAYLAŞ

Pennsylvania Kadınlar Konferansı’nda çeşitlilik hakkında konuşan Eski ABD Başkanı Barack Obama’nın eşi Michelle Obama, Kongre’deki renk ve cinsiyet ayrımını eleştirdi.

‘Her konuda geniş bir bakış açısı elde edebilmek için farklı insanları biraraya getirmenin önemli’ olduğunu belirten Obama, Kongre’deki renk ve cinsiyet ayrımını ABD Başkanlarının yaptığı ‘Birliğin Durumu’ konuşmalarında fark ettiğini vurguladı.

“Siyasetçilerin hepsi erkek, hepsi beyaz”

ABD Başkanı Donald Trump’ın da aralarında olduğu Cumhuriyetçi Partilileri ima eden Obama “Odanın bir tarafı kelimenin tam anlamıyla gri ve beyaz. Gerçekten odanın bir tarafındaki renk paleti bu. Odanın diğer tarafında ise maviler, sarılar, beyazlar ve yeşiller var. Fiziksel olarak bir renk, bir ton farklılığı var. Çünkü bir tarafın tamamı erkek, tamamı beyaz. Diğer tarafta ise biraz kadın ve biraz ten rengi farklı insanlar var” diye konuştu.

Eski First Lady Michelle Obama, ABD’lilerin ülkelerindeki siyasi sisteme güvenmediğini, bunun da siyasette ağırlığın ‘beyaz erkeklerde’ olmasından kaynaklandığını söyledi.