Ana sayfa Dünya Mike Pompeo, ABD Dışişleri Bakanı oldu

Mike Pompeo, ABD Dışişleri Bakanı oldu

ABD Senatosu Mike Pompeo’nun Dışişleri Bakanı olarak atanmasını onayladı.

PAYLAŞ

ABD’nin 70’inci Dışişleri Bakanı olan Pompeo’nun Brüksel’deki NATO toplantısına katılmadan önce yemin etmesi bekleniyor. Pompeo’nun bakanlığı Senato’da 42’ye karşın 57 oyla kabul edildi.

Pompeo, ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Başkanı olarak görev yaptığı sırada ABD Başkanı Donald Trump tarafından dışişleri bakanlığına aday gösterilmişti.

Senatonun onaylamasının ardından Pompeo, Trump yönetiminin ikinci dışişleri bakanı oldu. Yeni bakan, Washington’da şahin politikalara verdiği destekle tanınıyor.

Trump, ilk olarak Exxon Mobil CEO’su Rex Tillerson’u dışişleri bakanı olarak seçmişti.

POMPEO KİMDİR?
Cumhuriyetçi Parti içerisindeki muhafazakar Çay Partisi hareketinden gelen eski kongre üyesi Pompeo, boğulma hissi veren su işkencesine desteği ve kürtaj karşıtı görüşleri ile tanınıyor.

Aynı zamanda eski bir asker olan Pompeo, ABD Kara Kuvvetleri’ne subay yetiştiren West Point Askeri Akademisi’ni 1986 yılında sınıf birincisi olarak bitirdi. Harvard Üniversitesi hukuk fakültesinden mezun oldu.

Başkan Trump, Pompeo’nun kendisini çok iyi anladığını ve birlikte iyi çalışacaklarını söylemişti.

POMPEO İRAN NÜKLEER ANLAŞMASINA KARŞI
İran ile yapılan nükleer anlaşmaya karşı çıkan Pompeo, 15 Temmuz darbe girişiminin ertesi günü Twitter’da Türkiye’yi “totaliter İslamcı diktatörlük” olarak tanımlamıştı.

“Erdoğan hükümetinin anca İran yönetimi kadar demokratik olduğu” ifadelerini de kullanan Pompeo daha sonra bu Tweet’ini silmiş ve Twitter hesabını da kapatmıştı.

Pompeo, 2010 yılında Kansas eyaletinden Temsilciler Meclisi’ne girmişti.

Eski ABD Başkanı Barack Obama’nın Guantanamo Üssü’nü kapatma planına da karşı çıkan Pompeo, 2013’te cezaevini ziyaret ettikten sonra, açlık grevinde olan mahkumlar hakkında “Bana pek çoğu kilo almış gibi geldi” ifadelerini kullanmıştı.