Ana sayfa Arka Sayfa Mısır’da, 4 bin yıllık bir firavun heykeli bulundu

Mısır’da, 4 bin yıllık bir firavun heykeli bulundu

PAYLAŞ

Mısır Eski Eserler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, misyonun başkanı Profesör Phillip Collombert, tahta kafanın kraliçenin piramitinin doğusunda bir alanda bulunduğunu açıkladı.

NewsWeek’in aktardığı habere göre, tahtadan yapılmış heykel başının çıkarıldığı alan ile, daha geçtiğimiz ay bir mezarlığa ait olduğu sanılan bir dikilitaş ve daha küçük bir piramitin ortaya çıkarıldığı alan aynı kazı bölgesinde yer alıyor.

Yüksek Eserler Meclisi Genel Sekreteri Mustafa Waziri de, “Daha başka sırların da ortaya çıkarabileceğine dair umut verici bir alanda kazılar devam ediyor” dedi.

Mısır’da kazı çalışmaları
Arkeologlar, Eski Krallık’tan eski yazıtların sırlarını açığa çıkarma amacıyla son 50 yıldır Sekara’da kazılar yürütüyor. 1987’den bu yana, yapılan kazılarda arkeologlar, Pepy I piramitinin etrafına gömülü olan kraliçelerin mezar alanlarında kazılara devam ediyor.

Pepy I’in karısı ve II. Pepy’nin annesi olan Ankhnespepy II, Altıncı Hanedan’ın en önemli kraliçelerinden biriydi. Kocası Pepy I öldüğünde, geleceğin kralı, Pepy II’nin oğlu Merenre ile evlendi. Pepy II, inanışa göre, sadece altı yaşındayken krallığın en etkili hükümdarı oldu.

Arkeologlara göre, bu alanda bulunan mezar ve piramitler, bir kraliçeye adanmış ilk eserler gibi görünüyor.