Ana sayfa Sürmanşet “MİT artık danışmanlık hizmeti satın alabilecek”

“MİT artık danışmanlık hizmeti satın alabilecek”

PAYLAŞ

Cumhuriyet Yazarı Ciğdem Toker, Resmi Gazete’de yayımlanan bir kararnameyi hatırlatarak, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın tek karar verici olarak dilediği mal ve hizmet satın alma ihalesini yapmasının önünün açıldığını söyledi.

Toker’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:
MİT, ihalelerinde zaten Kamu İhale Kanunu’na (KİK) tabi değil. Yasa öteden beri doğrudan alım olanağını veriyor. Ama son kararname biraz “özel”. KİK’in “doğrudan alım” ihalelerine vize veren maddede köklü değişiklikler getiriyor. 2009 tarihli eski kararname ile yenisini karşılaştırırken altını çizdiğimiz somut yenilikleri paylaşalım:

– MİT artık danışmanlık hizmeti satın alabilecek.
– Satın almalarda, farklı sözleşme türleri ayrıntılı olarak belirleniyor: Anahtar teslim götürü bedel, toplam bedel üzerinden götürü bedel, toplam bedel üzerinden birim fiyat, karma sözleşme gibi türleri kararnameye eklendi.
– MİT’e iş yapacak şirketlere dönük avans ödemeleri yeni kurala bağlandı. Avans sistemi, MİT’in yurtiçi ve yurtdışından satın alacağı mal ve hizmet bedellerinin, hangi kamu kaynağından ödeneceğine göre farklılaştırıldı.

Yazının tamamı için…