Ana sayfa Manşet MİT TIR’ları davasında CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’na 25 yıl hapis cezası verildi

MİT TIR’ları davasında CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’na 25 yıl hapis cezası verildi

PAYLAŞ

Mahkumiyet kararı Enis Beberoğlu’nun “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal ve askeri casusluk maksadiyla açıklamak” suçunu işlediği gerekçesiyle verildi. Bugünkü duruşmada kararını açıklayan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi önce “Mübbet hapis” cezasına hükmetti. Mahkeme “cezanın failin geleceği üzerindeki olası etkileri” gözönüne alarak cezada indirim takdirini kullandı. Cezayı 25 yıla indirdi. Tutuklanan Berberoğlu önce Maltepe ardından Silivri Cezaevi’ne gönderilecek. Öte yandan Berberoğlu’yla aynı davada yargılanan Can Dündar ve Erdem Gül’ün dosyaları ayrıldı.

Hüküm açıklanırken çevik kuvvet polisleri de duruşmada hazır bulundu. Tutuklanmasına karar verilirken Berberoğlu ile birlikte duruşmayı izleyen çok sayıdaki CHP’li vekilin yaşadığı şaşkınlık yüz ifadelerine yansıdı. Daha sonra mahkeme başkanı duruşma salonunun boşaltımasına karar verdi. Ardından Enis Berberoğlu, polis tarafından tutuklama işlemlerinin yapılması için adliye binasında bulunan polis merkezine götürüldü. CHP’li milletvekilleri de polis merkezine gitti.

Berberoğlu: Bunu yaratanlar utansın

Karar sonrası Adliye koridorlarında konuşan Enis Berberoğlu, “Biliyorum ki siz beni unutmayacaksınız. Ben de sizi unutmayacağım. Biz buraya mağdurlar, mazlumlar için geliyorduk, bugün kendim için geldim. Olmadık bir işten, bir haberden böyle bir mağduriyet yarattılar. Bunu yaratanlar utansın. Tek söyleyeceğim budur” dedi.

Can Dündar’dan açıklama

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan Can Dündar, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Bu CHP’ye gözdağıdır. O görüntüleri iktidarı suçlamakta kullanan CHP, tüm gücüyle milletvekiline&halkın haber alma hakkına sahip çıkmalıdır. Türkiye’yi 2 saray yönetiyor: Başkanlık Sarayı emrediyor, Adalet Sarayı tutukluyor.” dedi.

Enis Berberoğlu kimdir?

1981 yılında Dünya gazetesi ekonomi servisinde gazeteciliğe başlayan Berberoğlu, Hürriyet, Cumhuriyet, Güneş, Radikal gazeteleri ile CNN-Türk’te yazar, yorumcu ve ekonomi müdürü olarak görev yaptı. 2010 yılında Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi iken Genel Yayın Yönetmenliği görevine getirilen Berberoğlu, 2014 yılının Ağustos ayında görevinden istifa etti ve CHP saflarında siyasete atıldı.