Ana sayfa Sürmanşet Mithat Sancar: AKP, ideolojik olarak MHP’yle aynılaştı

Mithat Sancar: AKP, ideolojik olarak MHP’yle aynılaştı

PAYLAŞ

Meclis işleyişini düzenleyen iç tüzük değişikliğine dair AKP ve MHP’nin ortaklaştığı teklif, dört gün süren mesainin ardından Anayasa Komisyonu’ndan kabul edildi. Gece yarısına kadar devam eden görüşmelerde, CHP ve HDP’nin muhalefeti susturmaya dönük eleştirilerine rağmen komisyonda kabul edilen teklif, önümüzdeki hafta başında Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanacak.

Komisyonun HDP’li üyesi Mardin Milletvekili Mithat Sancar, komisyon aşaması sonrası dihaber’e yaptığı değerlendirmede, tamamlanan iç tüzük teklifinin normal bir iç tüzük değişikliği olarak gündeme gelmediğini, asıl amacın Anayasa değişikliği için gerekli olan uyum yasalarını rahat bir şekilde geçirmeye yönelik olduğunun altını çizdi.

Dihaber’de yer alan habere göre, teklifin ikinci önemli bir özelliğinin de parlamenterlerin düşünce ve ifade özgürlüğünü sınırlamak olduğuna dikkat çeken Sancar, “Özellikle teklifin 14. 15. ve 16’ncı maddeleri bu amaca dönüktür. Aslında düşünce özgürlüğünü kısıtlamanın ötesinde bu maddelerin ideolojik bir rengi de var. Bu madde belli bir siyasal zihniyeti temsil etmektedir. Bu madde çokça yakın olan inkârcı, asimilasyoncu yeni bir resmi ideoloji yaratma heveslerinin bir ifadesidir. Resmi bir ideoloji yarattığınız anda da faşizmin sularına, sınırlarına girmiş olursunuz. Bir milletvekili ‘Kürdistan’ kelimesini kullandığında burada öngörülen cezaya çarptırılacak. Esasında Kürt coğrafyasına ait tanımlamaların kullanılmasını da para cezasına bağlıyor. Bu teklifle AKP öyle anlaşılıyor ki ideolojik açıdan MHP ile aynılaşmıştır. Çok övündükleri asimilasyonu ve inkarı bitirme iddiası da tamamen çökmüştür. İnkarı ve asimilasyonu Meclis’te güçlü bir şekilde canlandırmış oluyor” ifadelerini kullandı.